Puhelin ehdotuksia?

Olen tässä harkinnut uuden puhelimen ostoa, hintaluokkaa 250-450.
Haluan laitteelta paljon suorituskykyä, tarkan näytön ja uusimman android version ja pitkän ja nopean päivitys mahdollisuuden.
Ilmeisesti nexus 6 on tulossa, mutta ei vielä julkaistu. Joten kannattaneekohan tuota odottaa?
Olen myös miettiny opo:a, mutta toistaiseksi sen ostaminen on mahdollista vain kutsun kautta. (Ja maksaminen mahdollista vain luottokortilla?)

Tietysti voisin yrittää löytää esim. torista halvalla vaikkapa s5 mallin.

Mitä muita vaihtoehtoja olisi?
25131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Nexus 5. Tämänhetken paras puhelin alle 400 euron hintaluokassa jos lasketaan sellaiset mallit mukaan joita on saatavilla helposti.

One plus olisi muuten paras mutta sen saamiksi vaatii kutsun ( Minulla on muutaman ylimääräinen).

Äänestä
  • Tosiaan tuo One plus kiinnostaisi. Pystyykö sitä ostamaan ilman luottokorttia, kun ilmeisesti paypalillakin voi maksaa vain luottokortin kautta? Onko nettipankki mahdollisuutta?
    Vanhempani eivät suostu käyttämään luottokorttia, joten se on pois suljettu vaihtoehto.

    Äänestä

  • Omistan PayPal-tilin. Mutta voiko PayPalillakaan maksaa muuten kuin luottokortilla?
    Eli onnistuuko, että siirrän nettipankilla rahat paypaliin ja tilaan sitten?

    Äänestä

Ei käsittääkseni voi.

Äänestä

Jos ei ole kiire niin odota Nexus 6.

Äänestä

Tuo uusi Nexus tulee todennäköisesti nimellä Nexus X ja myyntiin ehkä marraskuussa.
Onhan siinä aika hyvät ominaisuudet mutta hinnasta ei vielä ole tietoa.

Äänestä

Yleensä Nexus mallien hinta on ollu ominaisuuksiin nähdä alhainen.

Äänestä
  • S3 4G maksaa verkkokauppa.comissa enää 199,90€ mutta se lienee liian halpa kysyjälle...

    Äänestä

Kyseinen malli on jo muutenkin hieman vanha ja tuohon malliin custom romin asennuskin on hankalamlaa.

Äänestä
  • Joo, on tuo s3 4g hieman liian vanhahko minulle.Päädyin ostamaan oneplusonen Vapusen nakkaamasta huutonet linkistä.
    Kiitos linkistä vapunen! Ei tullut itsellä mieleen katsoa olisiko niitä jo siellä myytävänä.

    Äänestä

Moni ostaa niitä ja myy kalliimmalla eteenpäin. Siinä on tavallaan jonkinlainen bisnesidea.

Äänestä
  • Jep, tosin en maksanut tuosta kuin 330€ postikuluineen. Joten ihan hyvä diili :)

    Äänestä

  • androiD kirjoitti:

    Jep, tosin en maksanut tuosta kuin 330€ postikuluineen. Joten ihan hyvä diili :)

    Melko paljon kiinalaisesta rihkamasta.

    Äänestä

  • "Moni ostaa niitä ja myy kalliimmalla eteenpäin"

    Moni vaan todennut OnePlus puhelimen odotuksia huonommaksi ja myy sen takia pois. Ei edes oikeeta takuuta tai huoltoa, joten sekin on saanut monet katumaan ostopäätöstään.

    Äänestä

Ei vaan siinä on jopidenkin mielestä hyvä bisnesidea. Monihan tekee niin että ostaa esim Iphone 6 mallin ja myy sen kalliimmalla huuto.netistä eteenpäin luottaen siihen että joku se ostaa sieltä.

Toki osa ei välttämättä halua tuota mallia mm suuren näytön vuoksi ja sentakia laittavat myyntiin.

Äänestä
  • Aina pelkkää mutua. Et voi tietää miksi myyvät

    Äänestä

En voikaan mutta tiedän että useat tekee näin.

Äänestä

Mielestäni aikamoinen riskisijoitus tuo one plus one puhelin. Kannattaa vain silloin jos siihen ei tule mitään vikoja ja on muutenkin tyytyväinen siihen.

Äänestä

Ei ole vaan hyvä sijoitus.

Äänestä
  • Yhtä hyvä sijoitus kuin se sinun 600 euroa maksanut Samsung S3? En kyllä luottaisi sijoitusneuvoihisi...

    Äänestä

Jopa parempi kun tekniikka on keittynyt siitä lähtien.

Äänestä
  • vapuselle tiedoksi, että kehitys kehittyy ja puolen vuoden päästä OPO on vanhaa rautaa ja siihen sijoitetut rahat ovat muisto vain. Sama pätee muihinkin kännyköihin, jopa omenaan.

    Äänestä

Näinhän se on. tulee tehokkaampia suorittimia, parempia näyttöjä, uudempia käyttiksiä. Jossakinvaiheessa se uusi kännykkä tulee ostaa joten jos jää odottamaan sitä parasta niin se on ikuinen odotus.

Äänestä
  • Nyt saapui OnePlusOne ja ei voi kun todeta, että oli aivan mahtava ostos. Tehoa on enempi kuin Galaxy s5. Ja cm11 on todella hyvä muokattavuudeltaan ja käytettävyydeltään, eikä ole valmistajan asentamia turhia sovelluksia.
    En kadu ostostani.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


AndroiD kirjoitti:

Olen tässä harkinnut uuden puhelimen ostoa, hintaluokkaa 250-450.
Haluan laitteelta paljon suorituskykyä, tarkan näytön ja uusimman android version ja pitkän ja nopean päivitys mahdollisuuden.
Ilmeisesti nexus 6 on tulossa, mutta ei vielä julkaistu. Joten kannattaneekohan tuota odottaa?
Olen myös miettiny opo:a, mutta toistaiseksi sen ostaminen on mahdollista vain kutsun kautta. (Ja maksaminen mahdollista vain luottokortilla?)

Tietysti voisin yrittää löytää esim. torista halvalla vaikkapa s5 mallin.

Mitä muita vaihtoehtoja olisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu