Merivesialtaista

Matti Madeiralle

Olen menossa Funchaliin lokakuun lopussa. Hotellissamme ei ole uima-allasta, mutta mieli tekisi kuitenkin uimaan. Miten nuo merivesialtaat, onko ne käytössä tuolloin ja mikähän on suurinpiirtein niiden lämpötila? Ja onko Lidon allasalue käytössä vai onko se remontissa? Muistaakseni jostain luin että olisi remontin alla.
Mikähän olis muuten paras firma käydä maistelemassa madeiraa?

3

804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokkes

      Lämpötilan veikkaisin olevan paikasta riippuen noin 20-22 astetta. Myöhemmin talven lähestyessä voi olla viileämpääkin, päivälämpötilat tippuvat 20 paikkeille ja öisin mennään joitakin asteita sen alle. Matkasta on jo kotvasen aikaa, tämän hetken tilannetta en tunne.

    • Uimaan

      Madeiraa pääsee maistelemaan Avenida Arriagalla olevassa viinikaupassa.
      Lidon uimala on ollut suljettuna, liekö vieläkään auki. Ponta Gordan uimala, Lidosta länteen, on auki. Hotellien omat altaat on yleensä lämmitettyjä.

    • jokapaikanmatkaaja

      Lidon uimala vaurioitui 2010 myrskyissä pahoin ,kuten Funchalin rantakin, jossa on suuret rempat meneillään ,kuten aiemminkin on mainittu... joten rahat eivät taida riittää vielä Lidoon, ainakin viime vuodenvaihteessa näin kerrottiin.
      Hyvää matkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe