Merivesialtaista

Matti Madeiralle

Olen menossa Funchaliin lokakuun lopussa. Hotellissamme ei ole uima-allasta, mutta mieli tekisi kuitenkin uimaan. Miten nuo merivesialtaat, onko ne käytössä tuolloin ja mikähän on suurinpiirtein niiden lämpötila? Ja onko Lidon allasalue käytössä vai onko se remontissa? Muistaakseni jostain luin että olisi remontin alla.
Mikähän olis muuten paras firma käydä maistelemassa madeiraa?

3

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokkes

      Lämpötilan veikkaisin olevan paikasta riippuen noin 20-22 astetta. Myöhemmin talven lähestyessä voi olla viileämpääkin, päivälämpötilat tippuvat 20 paikkeille ja öisin mennään joitakin asteita sen alle. Matkasta on jo kotvasen aikaa, tämän hetken tilannetta en tunne.

    • Uimaan

      Madeiraa pääsee maistelemaan Avenida Arriagalla olevassa viinikaupassa.
      Lidon uimala on ollut suljettuna, liekö vieläkään auki. Ponta Gordan uimala, Lidosta länteen, on auki. Hotellien omat altaat on yleensä lämmitettyjä.

    • jokapaikanmatkaaja

      Lidon uimala vaurioitui 2010 myrskyissä pahoin ,kuten Funchalin rantakin, jossa on suuret rempat meneillään ,kuten aiemminkin on mainittu... joten rahat eivät taida riittää vielä Lidoon, ainakin viime vuodenvaihteessa näin kerrottiin.
      Hyvää matkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      214
      1789
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      143
      1493
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      78
      1398
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      57
      1226
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      9
      1210
    6. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1105
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1029
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      990
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      890
    10. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      55
      882
    Aihe