Mitä verottaja tuumii jos siirrän osakkeet toiselle henkilölle ja toinen henkilö siirtää osakkeiden arvoa vastaavan summan rahaa omalle tililleni. Eli tavallaan myyn osakkeet pörssin ulkopuolella ilman välittäjää.
Myynti ilman välittäjää.
5
202
Vastaukset
- Ursus Belarus
Vaatii ostajaa suorittamaan varainsiirtoveron. Käytännössä valvonnan suorittaa arvo-osuustilin pitäjä, joka ei siirrä osakkeita, ellei verokuittia ole. Jos hinta on käypää arvoa kovasti alhaisempi, voi kyseeseen tulla myös lahjavero. Aikanaan myyjältä peritään tietysti mahdollinen luovutusvoittovero.
Sinänsä kaupanteko pörssin ulkopuolella on vapaassa maassa täysin sallittua, mutta pörssiosakkeiden osalta vaivalloisempaa ja kalliimpaa, ellei määrä ole hyvin pieni. Helpommalla siis pääsette, kun myyt pörssissä ja tämä toinen ostaa sieltä.- börs
" Helpommalla siis pääsette, kun myyt pörssissä ja tämä toinen ostaa sieltä. "
Tai pahemminkin niin että myyt osakkeet pörssissä ja siirrät rahat saajan tilille. - siksi siis
Varainsiirtovero on 2 ja myyntivoittovero 30 pinnaa, joten edullisemmaksi tulee lahjoittaa osakkeet pois niin ei mene veroa.
- Myynti tai lahja
siksi siis kirjoitti:
Varainsiirtovero on 2 ja myyntivoittovero 30 pinnaa, joten edullisemmaksi tulee lahjoittaa osakkeet pois niin ei mene veroa.
Verohan riippuu siitä, millä hinnalla myyjä on aikanaan hankkinut osakkeet. Parhaimmillaan myyjä voi saada kaupasta vahvistettavaksi tappiota, jonka voi vähentää tulevista voitoista.
Sitä paitsi yleensäkin lienee parempi saada osakkeista jonkinlainen hinta, vaikka siitä pitäisi maksaa veroakin. Ilmaiseksi lahjoittaja ei saa yhtään mitään ja lisäksi saaja joutuu maksamaan lahjaveron. - okei ok
Myynti tai lahja kirjoitti:
Verohan riippuu siitä, millä hinnalla myyjä on aikanaan hankkinut osakkeet. Parhaimmillaan myyjä voi saada kaupasta vahvistettavaksi tappiota, jonka voi vähentää tulevista voitoista.
Sitä paitsi yleensäkin lienee parempi saada osakkeista jonkinlainen hinta, vaikka siitä pitäisi maksaa veroakin. Ilmaiseksi lahjoittaja ei saa yhtään mitään ja lisäksi saaja joutuu maksamaan lahjaveron.Onko lahjavero automaattinen jonka saajan pankki ilmoittaa verottajalle vai onko lahjavero itse ilmoitettava asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 614317
- 1053485
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373140Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262598- 452297
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52069- 221984
- 1901848
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3951542Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91368