selexid

sain selexid kuurin ja nyt tahtoisin tietää, että saako alkoholia käyttää samanaikaisesti. Ohjeissa ei mitään mainittu mutta en suinpäin tahdo koettaa..
611489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siittä vaan...sekakäyttö on aivan yleistä ja siitä on joillekkin hyötyäkin!

Äänestä

Muistaakseni lääkäri sanoi tuosta lääkkeestä, että se tulisi ottaa nimenomaan alkoholin kanssa jotta sen vaikutus tuntuisi. Muitini on melko hatara joten kysy ensin lääkäriltä ennenkuin aloitat.

Äänestä
  • Perhonen: MItäpä luulet? Jos lääkäreitä ja tutkijoita kuhiseva lääkefirma ei mainitse alkoholista mitään, niin mitäpä luulet saako sitä käyttää silloin?? Vai ajattelitko että tällaiselta roskapalstalta (jossa vähemmistönä varmaan on lääkefirmojen edustajat) saa luotettavampaa tietoa??? JÄRKI HOI, ÄLY ÄLÄ JÄTÄ!

    Äänestä

  • kirjaudu kirjoitti:

    Perhonen: MItäpä luulet? Jos lääkäreitä ja tutkijoita kuhiseva lääkefirma ei mainitse alkoholista mitään, niin mitäpä luulet saako sitä käyttää silloin?? Vai ajattelitko että tällaiselta roskapalstalta (jossa vähemmistönä varmaan on lääkefirmojen edustajat) saa luotettavampaa tietoa??? JÄRKI HOI, ÄLY ÄLÄ JÄTÄ!

    Vanhoja viestejä, mutta vastaanpa kuitenkin. Itselläni alkoi yllättäen kova virtsatietulehdus, johon lääkäri määräri selexid 200mg, 5pvn kuuri ja 3 lääkettä/pv. Kaksi päivää kerkesin lääkkeittä ottamaan, kun tuli juhannus. Kyllä mä ainakin ihan kunnolla juhlein alkoholin voimalla, ja otin lääkkeet myös säännöllisesti. Join vielä seuraavanakin päivänä! :D Ja mulle ei ainakaan mitään tullut, ja muutenkin luulisi että lääkepaketissa lukisi, jos ei saisi käyttää alkoholin kanssa. Siitä vaa :) Tosin sitä en tiedä, heikentääkö lääkkeen tehoa.

    Äänestä

Vastaan tänne faktatietoa :) Sain juuri kyseisen antibiootin virtatientulehdukseen, koska nimenomaan pyysin sellaista antibioottia, jonka kanssa saa ottaa alkoholia. On meinaan viikonloppuna menoa, joka vaatii alkoholia.... :D

Äänestä

Olette kaikki varmaan alkoholin suur kuluttajia /jos ei voi viikkoa olla ilman alkoholia.En ota vastaan mielipiteitä jihuuu... kivaa alkohi huuruisia päiviä ja enemmän näin kannustavia mielipiteitä alkoholista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perhonen kirjoitti:

sain selexid kuurin ja nyt tahtoisin tietää, että saako alkoholia käyttää samanaikaisesti. Ohjeissa ei mitään mainittu mutta en suinpäin tahdo koettaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu