Raitisilmasuodatin

4 kysymystä

1. Kuinka usein raitisilmasuodatin täytyy vaihtaa ?

2. Missä se on ?

3. Onko helppo vaihtaa ?

4. Mitä maksaa ?

Autohan oli Octavia.

9

3320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Octavisti

      1. Nyt ei ole huoltokirjaa käsillä, mutta muistaisin että suodatin pitäis vaihtaa 30tkm välein. Näin olen tehnytkin, koska ajan yli 30tkm vuodessa ja päivittäin myös pölyisiä sorateitä --> suodatin on _todellakin_ vaihtokunnossa tuon taipaleen jälkeen. Mutta eihän tuo mikään elintärkeä osa ole, eli ei kai sitä tarvi koskaan vaihtaa. Lienee silloin parempi poistaa se kokonaan ja talven ajaksi näin jopa suositellaan joidenkin automerkkien kohdalla (aukee lasit paremmin).

      2. Suodattimeen pääsee käsiksi konepellin ja tuulilasin välillä olevan muoviläpyskän alta, ts. repsikan puolen tuulilasinpyyhkijän alta. (näin siis ainakin vm2000 Ocussa, ennen faceliftiä)

      3. Itse en ole saanut läpyskää irti vaan olen vääntänyt niin paljon, että kädet mahtuu väliin. Ensimmäiseksi täytyy avata suodattimen kotelon kansi ja sitten suodatin lähteekin nostamalla pois. Kädet on yleensä naarmuilla ja rystyset verillä operaation jälkeen...

      4. Muistaakseni "normaali" maksaa jotain 12e ja aktiivihiilinen about 2 x enemmän. Kato vaikka mötönetin webbisivuilta.

      • RS-mies

        tietäskö joku mis on Fabian raitisilmasuodatin?


      • 4 kysymystä

        Ei kun etsimään


      • Tiisseli
        RS-mies kirjoitti:

        tietäskö joku mis on Fabian raitisilmasuodatin?

        Omassa Fabiassani oli suodatin apumiehen jalkatilassa. Siellä näkyy sellaset liukukiinnikkeet ja ne kun aukaisee, niin suodattimen voi vetää alas jalkatilaan. Helppo homma tehdä itse, pitää vain muistaa katsoa kumminpäin uusi suodatin asennetaan.


    • ajat muuttuu

      Raitis ilmasuodatin pitää käytännössä vaihdattaa kerran vuodessa. Tein niin reilun vuoden ajon jälkeen uuteen Ocuun, teetin työn pikahuollossa odottaen ja yllätykseni oli suuri, suodatin oli täysin tukossa vaikka pääosa ajoa on kaupunkialueella. Siinä oli ainakin miljoona hyönteistä pölyn ja muun lian seassa, vaihtakaa ihmeessä suodatin vuosittain vaikka autossa onkin 2v huoltoväli!

      • kombi

        Sopiiko Octaviaan myös jokin Volkkarin suodatin?
        Tai Audin??


      • Octavisti
        kombi kirjoitti:

        Sopiiko Octaviaan myös jokin Volkkarin suodatin?
        Tai Audin??

        Tuonkin voi helposti tsekata esim. mötönetin webbisivulta: katsot kunkin auton varaosalistan ja suodattimien varaosanumeron. Samalla tekniikalla voi tutustua, miten paljon samoja osia noissa autoissa muutenkin on.


      • halpaa laatua
        Octavisti kirjoitti:

        Tuonkin voi helposti tsekata esim. mötönetin webbisivulta: katsot kunkin auton varaosalistan ja suodattimien varaosanumeron. Samalla tekniikalla voi tutustua, miten paljon samoja osia noissa autoissa muutenkin on.

        Ocun suodin löytyy vaikka Biltemasta, tuote 52-701 (raitisilmasuodin Audi/VW). Hinta 8,90 .


      • ade
        halpaa laatua kirjoitti:

        Ocun suodin löytyy vaikka Biltemasta, tuote 52-701 (raitisilmasuodin Audi/VW). Hinta 8,90 .

        Metro-autossa Espoossa suodatin maksaa 9.80


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      172
      13125
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5468
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4860
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3699
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2808
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      123
      1989
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      114
      1734
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      367
      1655
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      110
      1552
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1481
    Aihe