Ohjainlaiteet ja Mhz

tietämätönkö

Ulkomailta saisi tilattua paljon halvemmalla noita ohjaimia mutta miten noiden taajuuksien laita? olisin lennokkikäyttöön hankkimassa taajushan on 35Mhz mutta esin jenkeissä päälle 70Mhz voiko noihin muuttaa sen 35Mhz:ksi??

3

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chevy63

      Amerikan maalla on käytössä 72MHz lennokkiradioissa ja 75MHz autoissa ja veneissä. Lisäksi ne käyttää ainakin 50MHz ja 27MHz kaikissa noissa.

      Joissain tuo homma saattaa onnistua kiteen vaihdolla mutta riskinsä siinä on...

      Futaban manuaali väittää, että sen saisi kiteen vaihdolla muutettua eri taajuusalueille mutta varmaa kokemusta ei ole.

      • Jarkko Niemi

        > Futaban manuaali väittää, että sen saisi kiteen vaihdolla muutettua eri taajuusalueille mutta varmaa kokemusta ei ole.

        Olen lähinnä sivusta seurannut pikkuveljen harrastusta - silloin vuosia sitten.

        Todellakin Futaban laitteissa oli kidepalikka jonka sai vaihdettua helposti. Kiteet oli myöskin värikoodattu, joten ei tarvinnut puhua luvuista, vaan riitti kun katsottiin ettei muilla ole "punaista kidettä". Kiteiden kanssa käytettiin myös antennin päähän kiinnitettävää väriviiriä.

        Näin esimerkiksi lennokkien lennätyspaikalla ei tarvinnut mennä jokaiselta kyselemään minkä "väristä" kidettä he käyttivät, vaan riitti kun katsoi vähän ympärilleen niiden viirien värejä.

        Urbaani legenda väittää että jos sekoili kidepalikan ja viirin värissä (tyyliin sininen kide, ja punainen lippu) ja sen seurauksena jonkin toisen kone tipahti alas ja hajosi (kun käytti sitä sinistä kidettä ja lippua - oli siis kaksi ohjaajaa ja yksi kone) - sai mennä vetämään turpiin tuota sekoilijaa :-)
        No, oli kuinka oli. On varmaan selvää että ei ole hyvä juttu jos kahdella ohjaajalla ja ohjattavalla ole samoja taajuuksia.


    • Orb

      Kiteen avulla määrittelet ainoastaan "hännän "
      elikkä 35,160-tapauksessa niin kide on 35,160.
      35 ei saa muutettua kiteen avulla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7847
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2127
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      2020
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1611
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1219
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1174
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1039
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      823
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      701
    10. Sofia matkii Martinaa

      Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      672
    Aihe