Onko soveliasta mainostaa kaupallista toimintaa kerhon sivuilla facebookissa. Mitä yhdistyssäännöt sanoo ja kuinka verottaja siihen suhtautuu?
Valokuvaus kerhot
4
159
Vastaukset
- On soveliasta
"Onko soveliasta mainostaa kaupallista toimintaa kerhon sivuilla facebookissa"
-Facebookissa mainostetaan nykyään todella paljon ja se ei tee mainoksesta laitonta että se on naamakirjassa. Samoin Youtubessa on tuhansin eri tuotteiden esittely- ja samaalla mainosvideoita.
"Mitä yhdistyssäännöt sanoo ja kuinka verottaja siihen suhtautuu? "
-Yhdistyssäännöt sanovat juuri sen mitä niihin on kirjoitettu.
Tosin:
http://yhdistystieto.fi/wiki/124-yhdistyslaki
"Yhdistyslaki on erityisesti yhdistyksiä ja niiden toimintaa koskemaan säädetty laki. Yhdistyslaki ei koske voittoa tai muuta taloudellista etua tavoittelevia tai taloudellista toimintaa harjoittavia organisaatioita, vaan aatteellisia yhdistyksiä. - See more at: http://yhdistystieto.fi/wiki/124-yhdistyslaki#sthash.6DUly81l.dpuf"
-Vaikka yhdistyslaki ei koske "voittoa tavoittelevia" yhdistyksiä niin montakohan promillea maamme yhdistyksistä ei harjoita tavalla taikka toisella varojenkeruuta oman toiminnan pyöriittämiseksi.
-Miksi tuo FB-mainonta noin kivistää? - 1+4
Jos mainostulot olisi kielletty, niin silloin olisi varmaan jäsenmaksutkin. Yleishyödyllinen yhdistys ei yleensä maksa veroja tuloistaan.
- ihmettelen vaan
Ei se ihan niinkään taida olla.
- Laissez faire
Kireäpipoistenkaan ei ole mikään pakko kuulua yhdistyksiin, joiden toiminta ei pysy kaikilta osin heidän umpiahtaiden soveliaisuuskäsitystensä rajoissa.
Ja minä ihmettelen, mitä kumman tekemistä verottajalla on asian kanssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2487549Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393961Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1192226Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261657- 471510
- 331402
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421214Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411012Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8953Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23948