Vaikka kärsin masennuksesta ja sosiaaliset tilanteet ahdistaa. E luokkaa pistettii ja 2 vuoden päästä joudun menee uudestaan kutsuntoihin. Ois pitäny kyllä saada c paperit.
En saanu vapautusta armeijasta
14+16
22276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hyvä ettet saanut.
Suomessa liian moni saa liian helpolla C:n paperit ja loisivat kotona valehtelemillaan tekosyillä.
kyllähä se ois järkevämpää tehä vapaaehtoseks koko meininki, riittäs rahat parempiin varustuksiin miestä kohtaan.
Minkä vuoden RUK:n olet käynyt?
sinne vaan tekemään sustakin miehen. ei se ole paha paikka. oot vaan luuseri kun et sinne halua mennä
Armeija on pelkkä pelle koulu. Siellä lapset perseilee aseilla ja luulee olevansa jotkin. Juuri oikea paikka sinunlaisille siis.
Käsittääkseni saat kahden vuoden päästä C:n jos masennus on vielä päällä.
Masentuneena ei todellakaan kannata mennä armeijaan, kokemusta on. Ainoa seuraus oli se, että itsetunto mureni huonon pärjäämisen vuoksi.
Se paikka on tunteettomille kiville, jotka on tulleet tähän maailmaan käytettäviksi ja koska ovat tunteettomia, niitä ei kiinnosta edes oppia, jonka takia ovat älyllisesti pahasti jäljessä, jonka takia ne ei tule saamaan sodattomassa elämässään mitään aikaan, elävät ja kuolevat turhina.
"Tekemään susta miehen" - tässä on yksi esimerkki ihmisestä, joka on ja pysyy eläimen tasolla, vaikka ihmisellä olisikin kyky olla parempi ja keskittyä mieleensä eikä nyrkin heiluttamiseen.
Itse sain vapautuksen armeijasta, kutsunnoissa vain sanoin että " oon masentunut " ja ei ollut edes mitään todisteita sinä aikana asiasta, koska en ollut vielä mtt piireissä.
Eivät epäröineet hetkeäkään vaan heti laittoivat vapautuksen sivarista ja armeijasta.
Poika sai kahden vuoden lykkäyksen ja seuraavalla käynnillä c:n paperit. Tiedä sitten näistä lääkäreistä, että miten nopeasti ne uskovat ihmisen toipuvan masennuksesta.
Ite hain 49-vuotiaana C:n paperit, intin kävin 1984-1985 330 vrk kuskina
Mitäs niillä vapautuksilla enää tekee, kun on muutenkin jo nostoväki ikäluokkaa!!!!
Voi Jumalauta nyt teidän kanssa, hyvät ystävät. Meikä kävi täydet 8 kk, vaikka olen täysin mielenvikainen yksilö.
http://aijaa.com/FX78k3
Te unohdatte nyt, että ne tupakaverit siellä intissä ovat ihmisiä, kuten tekin.
Et voi olla mielenvikainen ja käydä armeijaa, masentuneita tai esim skitsoja ei oteta armeijaan koska ei koskaan tiedä mitä ne tekee
Minulla oli jo masennus diagnoosi ennen kutsuntoja ja sanottiin automaattisesti että ei tarvitse tulla
Itse kerkesin jo käydä intin ennenkuin kävin psykiatrilla. Eipä ole kertausharjoituksiin kutsuja tullut.
vaiha sivariin > hakeudi siellä puoskarin puheille ja vedä kunon kännit ennen ku istahat piinapenkkiin = 100% varma vapautus
Tosimies ottaa pannan jalkaan eikä ole lammas. Ennen sodittiin maista ja se oli oikeaa sotaa. Nykyään soditaan rikkauksista joista hyötyy vain suuret yhtiöt ja yksittäiset jo valmiiksi raharikkaat. Sitä varten tykinruoaksi suostuvat vain aivottomat idiootit.
"Tosimies ottaa pannan jalkaan eikä ole lammas. Ennen sodittiin maista ja se oli oikeaa sotaa. Nykyään soditaan rikkauksista joista hyötyy vain suuret yhtiöt ja yksittäiset jo valmiiksi raharikkaat. Sitä varten tykinruoaksi suostuvat vain aivottomat idiootit."
sinäpä sen sanoit miten asiat on nykyään! Ei tavan tallaajalla ole mitään syystä lähteä tykinruuaksi.
Voit saada terveydentilasi takia lykkäyksiä, kunnes sinua ei enää armeijaan oteta. Olikos se 28 v. Ei sinne ketään psyykkisesti huonokuntoista haluta, joten jos siltä tuntuu, et joudu armeijaan.
Paljon lääkärikohtaista. Toiset kirjoittaa vapautuksen kokonaan helpommin ja toiset nihkeitä lykkäyksellekin.
Mutta vapautuksen kyllä saa jos oikeasti ei ole kykenevä armeijaan menemään. Kannattaa hakea lausunto ihan mtt:stä jos niikseen tulee.
Jos oikeasti haluatte vapautuksen armeijasta, sanokaa että olette itsetuhoisia tai että käytätte huumeita niin ette varmasti pääse armeijaan
en halua pelotella, mutta armeija jos mikä on Erittäin Vaativa paikka sekä psyykkisesti että fyysisesti! Kokemuksesta tiedän, ettei missään nimessä kannata mennä masentuneena sinne. Ei siellä jaksa. Kerro että olet ihan oikeasti masentunut, ja jos on itsetuhoisia ajatuksia, se kannattaa kertoa myös. Armeijassa ei siedetä heikkoutta. Siellä ei tukea ongelmilleen (masennukselle) saa, pikemminkin pilkkaa.