Emmaljungat.

Miten on,kiilteleekö Lieksan äitylien lastenvaunut uutuuttaan.
16311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Eivät enää kiiltele. Viimeksi niitä tarvittiin 30 vuotta sitten ja silloin ostettiin ihan uudet vaunut ja rattaat kaikille lapsillemme. Emme kyselleet avustuksia mistään ja tuskin olisimme saaneetkaan. Käytettyinä laitoimme ne kierrätykseen ja hyvin kelpasivat.

Äänestä

Ettekä saaneet,,, huva sosiaali,,vaunuja!

Äänestä

Se nyt on vaan tosi, etteivät tiukimmat m******t hyväksy tyttölapsen käyttämiä vaunuja poikalapselle. Turhaan vihervassupiipertäjähyysärit toista väittävät. Nähty on.

Äänestä

Hei miettikää nyt ! Tää sekoilu, ettei voi käyttää poikalapsen kohdalla vanhoja vaunuja. HERÄTYS. Sieltä mistä alun perin tulevat, ei ole edes vaunuja ja rattaita. Selässään kantavat kangaspussissa vauvaa.

Äänestä
  • Kantakoot täälläkin.Kantaahan muutamat mamunaiset ostoksetkin päänsä päällä.Todella naurettavaa mut niinhän siellä heidän KOTIMAASSAAN niin tehdään.Kantakoot penskansa täälläkin rintarepussa. Niin elävät muutenkin kuin haluavat niin eläkööt täällä samallalailla kuin KOTIMAASSAAN. Tää ei ooi heidän kotimaa.

    Äänestä

  • tipsu1 kirjoitti:

    Kantakoot täälläkin.Kantaahan muutamat mamunaiset ostoksetkin päänsä päällä.Todella naurettavaa mut niinhän siellä heidän KOTIMAASSAAN niin tehdään.Kantakoot penskansa täälläkin rintarepussa. Niin elävät muutenkin kuin haluavat niin eläkööt täällä samallalailla kuin KOTIMAASSAAN. Tää ei ooi heidän kotimaa.

    Mihinkäs se maassa maan tavalla nyt unohtui?

    Äänestä

  • ei koskaan oikein kirjoitti:

    Mihinkäs se maassa maan tavalla nyt unohtui?

    Tämä on nyt heidän kotimaansa, ovat yhrä lieksalaisia kuin muutkin. Monella jo kaksoiskansalaisuus.

    Äänestä

  • open mind kirjoitti:

    Tämä on nyt heidän kotimaansa, ovat yhrä lieksalaisia kuin muutkin. Monella jo kaksoiskansalaisuus.

    suomen kansalaisuus voi olla mutta eivät tule olemaan koskaan suomalaisia

    Äänestä

  • ei koskaan oikein kirjoitti:

    Mihinkäs se maassa maan tavalla nyt unohtui?

    Sulle nimim. ei koskaan oikein. Herätys sullekkin. Mitenkä paljon mamut elävät sillälailla kun eläisivät KOTIMAASSAAN eivätkä takuulla monessakaan asiassa elä kuin maassa maan tavalla. Esim. jätteiden lajittelu,kerrostaloissa järjestyssäännöt,liikennesäännöt ,,,,listaa vois jatkaa vaikka kuinka. Kun muutenkin elävät kuten haluavat niin kantakoot penskansa rinta tai selkärepussa,,ostokset päänsä päällä niin eivät tartte autoja kauppakassien kuljettamiseen,uusia lastenvaunuja/rattaita.

    Äänestä

  • tipsu1 kirjoitti:

    Kantakoot täälläkin.Kantaahan muutamat mamunaiset ostoksetkin päänsä päällä.Todella naurettavaa mut niinhän siellä heidän KOTIMAASSAAN niin tehdään.Kantakoot penskansa täälläkin rintarepussa. Niin elävät muutenkin kuin haluavat niin eläkööt täällä samallalailla kuin KOTIMAASSAAN. Tää ei ooi heidän kotimaa.

    Pitkä, laiha mamumummeli kantaa Bambino vaippapakettia päänsä päällä, vaippaostoksilla usean kerran viikossa. Lieneekö neloset vai käyttäneekö itse. Mitähän vaippamerkkiä lienee Somaliassa ?

    Äänestä

  • toni. kirjoitti:

    suomen kansalaisuus voi olla mutta eivät tule olemaan koskaan suomalaisia

    Eivät juo tarpeeksi olutta ja tekevät muutakin kuin lihovat tietokoneensa ääressä kirjoittamassa paskaa?

    Te rasistitolvanat olette käsittäneet suomalaisuuden hieman väärin. Suurin osa ei ole lainkaan niin kuin te.

    Äänestä

Sehän ei ole syrjintää kun kantasuomalaiset ohitetaa joka asiassa jos vaan muti....eikun mamu on samoja etuuksia tai avustuksia hakemassa,tosin mamulle kaikki tulee hakematta.

Äänestä
  • Ja valtaväestön asukki ei saa hakemallakaan.Koettu juttu.

    Äänestä

Siitä vain kysymään sossusta onko laki sama kaikille. Noku ne ryyppää eikä tupakoi. Prööt.

Äänestä
  • En minäkään juo enkä tupakoi mutta silti rahat eivät vaan riitä.Raittiina ollut jo melkein 20 vuotta. Sama laki ei oo kaikille.Miten ihmeessä muualta tulleilla on varaa pitää n 10 vuotta vanhoja autoja ???? On Nissania monessa muodossa,on Volvoa,,on farmari Toyotaa,,on monta puhelinta,,,on vaikka mitä. Osaa mamut polttaa ja juopotella sitä on kenenkää turha väittää et ne olisivat raittiita,tupakoimattomia.
    Kun on varaa pitää autot ja kaikki muut hienoudet miks niille myönnetään toimeentuloatukeakin. Vai eikö heidän tartte esittää tiliotteita ? Vaik onhan se jos päätökset tehhään kolmeksi vuodeksi kerrallaan niin mikäpä siinä.Eikun meuskataan ja häiritään naapureita ja tuskin edes varoituksia saavat.Monista valituksista huolimatta sama touhu jatkuu ja me muut joudumme kärsimään.

    Äänestä

Joo niihinän saa nykyään jo talavirenkaat kaupantekijäisiksi ja sadekelin kumit, myös kuivankelin. Parraimissa versioissa taittaa olla teli, niinkun nuissa luxuxrollaattoreissa. On se hiennoo männä mutjuttoo ison mahan kansa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


m.mamu kirjoitti:

Miten on,kiilteleekö Lieksan äitylien lastenvaunut uutuuttaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu