Triptyl

Onko kanssaihmisiä, jotka ovat saaneet yllämainittua lääkettä fibromyalgian hoitoon?
Onko auttanut?
Itse olen syönyt jo yli kolme viikkoa, ei yhtään apua kipuihin, ainoastaan nukuttaa

Kiitollinen kommenteistanne
295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Anoppini sai niitä kyseiseen vaivaan vuosia sitten, ja kuulemma auttoi todella hyvin. Oli vaan niin pahat sivuoireet, että joutui sen vuoksi lopettamaan, sanoi että harmittaa.
Itse olen syönyt pitkittyneeseen kipuun sitä reilu kaksi vuotta, en usko, että siitä juuri apua on ollut. Vaikea sanoa näin pitkän ajan jälkeen, onko sillä oikeasti mitään vaikutusta. Nyt sainkin viimein luvan lääkärin vaihduttua lopettaa lääke kokonaan, se vaan ei ole helppoa.
Lääkkeen alottaminen oli silloin ihan h*lvettiä, ja näyttää siltä, että lopettaminen on ihan yhtä kamalaa. Siis aloittaessa kävelin pitkin seiniä monta viikkoa, en oikeasti pysynyt pystyssä, tai kyennyt mihinkään. Nyt on annoksen pienennys menossa, ja vaikka yritän tehdä sen mahdollisimman vähitellen, on ollut todella huono olo, ei meinaa tulla mistään mitään. Oikeasti kamalaa.
Kyllä sen vaikutuksen pitäisi tuossa kolmessa viikossa jo alkaa tuntua, viimeistään parin kuukauden kuluessa. Jos et koe, että se auttaa mitenkään, suosittelen oikeasti että hylkäät lääkkeen samantien. On meinaan sen verran vahva kemikaali, että pistää aivot ihan sekaisin, eikä ne hetkessä siitä toivu. Riippuu tietty varmaan annostuksestakin. Jos annos on pieni, on varmaan haitatkin pienemmät.
Jos ei kipu helpota, sano vaan lääkärille, että ei auta, kokeillaan muuta. Jos sen jälkeen ehdottaa Lyricaa, kannattaa sanoa sillekin ei, vielä hurjempi kemikaali. Jostain syystä tämän hetken trendi on antaa kipuihin joko mielialalääkkeitä (Triptyl), tai epilepsialääkkeitä (Lyrica). Eräs lääkäri minulle selitti sen niin, että pitää sekoittaa keskushermosto niin hyvin, ettei huomaa enää kipua. Kuulostaa kivalta, eikö?

Äänestä
  • Kiitos

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


triptyl, turhaako kirjoitti:

Onko kanssaihmisiä, jotka ovat saaneet yllämainittua lääkettä fibromyalgian hoitoon?
Onko auttanut?
Itse olen syönyt jo yli kolme viikkoa, ei yhtään apua kipuihin, ainoastaan nukuttaa

Kiitollinen kommenteistanne

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu