Talvi tulee eikä hirviäisi kylmänä aina ryskäistä käyntiin, tietääkö joku mikä lämmitin sopisi? Auto on XJ12 H.E.SIII vm -85. Yksi varaosaliike ehdotti letkulämmitimiä molempiin ylävesi letkuihin, ei kai sentään?
Letkulämmitin XJ12 koneeseen
6
1948
Vastaukset
- jjj
50 mm letkulämmitin sopii
- BRG
Sinun vuosimalliisi sopii myös lohkolämppäri. Katso www.defa.com, valitse vasemmalta "Find your engine heater". Defan maahantuoja www.kaha.fi kertoo lähimmän jälleenmyyjän.
Yksi myyjä on www.motonet.fi, valitse 'varasosat', niin saat listaa.- BRG
Nuo lohkot olikin kaikki XJ6 tai XJ8:lle. Onkohan sitten niin, että XJ12 käy vain letku? Sellainen on omassa XJ6:ssa, löytyy Defalta koodilla JAG ja se halkaisija oli se jo mainittu 50 mm.
- HEE
BRG kirjoitti:
Nuo lohkot olikin kaikki XJ6 tai XJ8:lle. Onkohan sitten niin, että XJ12 käy vain letku? Sellainen on omassa XJ6:ssa, löytyy Defalta koodilla JAG ja se halkaisija oli se jo mainittu 50 mm.
Onko tuo XJ6:nen siis XK koneella oleva kuutonen vai uudempi?
Kysyn tätä mielenkiinnosta, koska omaan moottoriini ei saa lohkolämmitintä - vain letkulämppärin.
P.S. Tästä samasta aiheesta oli keskustelua Jag Loversilla joku aika sitten ja sieltä löytyi vinkki sellaisesta öljynlämmittimestä joka asennetaan öljypohjan ulkopuolelle. Eli lämmittäminen tapahtuu lämmittämäällä koko öljypohjaa. Olis kiva kuulla jos jollain on kokemuksia tällaisista laitteista? Yritän löytää vielä sen linkin valmistajan sivuille. - BRG
HEE kirjoitti:
Onko tuo XJ6:nen siis XK koneella oleva kuutonen vai uudempi?
Kysyn tätä mielenkiinnosta, koska omaan moottoriini ei saa lohkolämmitintä - vain letkulämppärin.
P.S. Tästä samasta aiheesta oli keskustelua Jag Loversilla joku aika sitten ja sieltä löytyi vinkki sellaisesta öljynlämmittimestä joka asennetaan öljypohjan ulkopuolelle. Eli lämmittäminen tapahtuu lämmittämäällä koko öljypohjaa. Olis kiva kuulla jos jollain on kokemuksia tällaisista laitteista? Yritän löytää vielä sen linkin valmistajan sivuille.En ole ihan varma, mitä kysymyksesi koski, mutta jos tarkoitit minun kärryäni, niin se on XJ6 -95 X300 4.0 AJ16 myllyllä ja Defan JAG letkulämppäri meni alavesiletkuun ja hyvin lämmittää.
- Caide
Mä oon tossa vuosien varrella ruuvanut ainakin kahta 12-pyttystä joihin molempiin maahantuoja oli ratkaissut ongelman asentamalla letkulämmppärin alavesiletkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2867913Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1714174Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1722451Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy272173Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17852067- 471590
- 481557
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s81481Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421274- 1661225