Hei!
Millaisia kokemuksia teillä on Mustalaislähetyksestä, eli nykyisestä Romano Missiosta? Erityisesti kiinnostaisi kokemukset lastensuojelutyötä ja lastenkodeista. Myös tosi vanha tieto olisi mielenkiintoista luettavaa!
Teen aiheesta esseetä yliopistolle, ja olisin todella kiitollinen avusta!
Mustalaislähetys/Romano Missio
8
445
Vastaukset
- P.P-K
Vai esseetä teet, vaan nyt on jo liian myöhä. Anna olla, turha on huulakasaa tonkia.
Minkä alan opiskelia olet, siis missä tiedekunnassa? - Ai lastensuojelutyö
Ei mitään hyvää sanottavaa Tiukulasta, eikä varsinkaan martinkylästä. Diapamia syöttivät lapsille. Niin, Että mistä niitä narkkareita oikeen tulee.... Teeppä nyt mitä tahdot tuolla tiedolla.
- Alma2
Opiskelen valtiotieteellisessä tiedekunnassa. Olisin kyllä hyvin kiinnostunut kokemuksista, jos vain viitsisit niistä kertoa. Ajattelen, että asioiden olisi hyvä tulla tietoon, vihdoin ja viimein..
- Alma2
Mustalaislähetyksen lastenkodeissa olleet varsinkin, olisin todella kiinnostunut kuulemaan lisää. Jos ei tähän halua kirjoittaa, niin kertokaa jos sähköposti esimerkiksi tuntuisi paremmalta.
- P.P-K
Onhan niisstä ollu tv ohjelmaa ja kaikee. Aikaa on jo menny liikaa, eikä mikään jauhamalla muutu
- fjkjgj
P.P-K kirjoitti:
Onhan niisstä ollu tv ohjelmaa ja kaikee. Aikaa on jo menny liikaa, eikä mikään jauhamalla muutu
Olen valkolaisperheeseen 70 luvulla ilmeisesti laittomasti adoptoitu romani. Kiinnostaako tama aihe sinua, kirjoittaisin sahkopostiisi.
- Romani opiskelija
Tee tiedonhankinta suunnitelma itsellesi
jos nyt todellisuudessa olet työstämässä esseetä yliopistolle, niin varnaan myös tiedät kuinka sitä tietoa hankitaan.
Olisko sinun tarpeen ottaa yhteyttä ihan muualle kuin Suomi 24 portaaliin.
Tuo kieliasun tarkistaminen olisi varmaan myös kohdallaan, yliopstossa ollaan aika tarkkoja tekstin oikeinkirjoituksesta. - Löytyy tietuva
Janette Grönfors on tästä kirjoittanut ja julkaissut. Itsekin entinen lastenkodinlapsi, muun muassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21865Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112772Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39730- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689