Maanviljelijöiden jatkuva parku maanviljelyksen kannattamattomuudesta saa uusia ulottuvuuksia.
On olemassa maanviljelystuotteita, joista saa jopa tuottoa ilman EU-tukia.
Konservatiivisena pidetty Simon Fraser -yliopiston ekonomian tutkimuslaitos arvioi, että laillistamalla kannabiksen ja verottamalla sen kauppaa valtio voisi kerätä vuosittain pari miljardia dollaria verotuloja.
Yliopiston taloustieteen professori Steve Easton kertoo, että USA:n harjoittama ja Kanadankin omaksuma huumausainepolitiikka ei ole onnistunut ehkäisemään kannabiksen käyttöä. Politiikka on vain lisännyt järjestäytyneen rikollisuuden tulonhankintaa.
Mielestäni ei ole mitään syytä epäillä, etteikö marijuana aiheuttaisi ongelmia käyttäjilleen, mutta niin aiheuttavat alkoholi ja tupakkakin. Olisi parempi, että kannabiskauppa olisi laillista kuten alkoholin ja tupakankin. Olemme onnistuneet vähentämään tupakointia, mutta se on tapahtunut valistuksen avulla. Miksi näin ei voisi menetella kannabiksenkin kanssa, tähdentää Steve Easton.
Raportti arvioi, että Kanadan Brittiläisessä Kolumbiassa on n. 17500 kannabisviljelmää. Eastonin mielestä viljelmien määrä ei ole yllättävä, sillä viljelykset antavat hyvän tuoton.
Raportissa Easton loi kuvitteellisen 100 kasvin viljelyksen, joka tuottaisi 13 kg marijuanaa, joka myytäisiin 20 000 dollarin arvolla. Neljällä sadolla se tuottaisi 80 000 dollaria. Kustannukset kasvatuksesta olisivat noin 25 000 dollaria. Jokainen sijoitettu dollari toisi 55 senttiä voittoa.
Source: Broadcast News, Global BC
Published: Wednesday, June 09, 2004
Source: Globe and Mail (Canada)
Author: Beth Kaplan
Maajusseille duunia
6
661
Vastaukset
- Narc
Eikä se suinkaan lopu päihteiden kasvatukseen. Erään tutkijan arvion mukaan n. 5000 jokapäiväisessä käytössä olevaa pääasiassa öljypohjaista polymeerituotetta voitaisiin korvata hamppukuidun avulla.
Voitko postata linkin tuohon raporttiin?- åke
lisäksi autoteollisuus tulee käyttämään enemmissämäärin hamppukuituja osavalmistuksessaan.
luulisi keskustapuolueen jannujen kiinnostuksen heräävän.
edellinen juttu löytyy jostakin tuolta: http://www.hppry.org/
- Ex-Kasvattelija
Kyl yks maajussi pystyy kasvattaan sellaisen määrän laillista pilveä ihan yksinkin ettei siitä työllistäjäksi oikeastaan ole kuin harvalle ja valitulle.
Paitsi ellei tehdä KIINTIÖITÄ / viljelijä.
Mut suomelle olis hirveesti etua jos me laillistettais pilvi. Vielä ehdittäis nauttimaan turistituloistakin pitkän aikaa. Se olis oikein valttikortti nimittäin...
Joka kylässä yrtti käryään ja joka kylään kestikievarit ja yrttisaunat. Johan alkais maailmalta lappaan turistia tänne elämysmatkailemaan. Fat-ass filthy-rich jenkit ensimmäisenä.- justiina
"Mut suomelle olis hirveesti etua jos me laillistettais pilvi."
Joo laillistakaa vaan niin saatte kaikki maailman narkkarit sinne tokkurassa pyöriskelemään. On se sit kliffaa hei! - dent
justiina kirjoitti:
"Mut suomelle olis hirveesti etua jos me laillistettais pilvi."
Joo laillistakaa vaan niin saatte kaikki maailman narkkarit sinne tokkurassa pyöriskelemään. On se sit kliffaa hei!n.10% kaikista kannabista käyttävistä kehittävät riippuvuuden ko aineeseen. nämä "hamppunarkomaanit" eivät ole kovin vaarallisia, vieroitusoireet kun ovat samaa luokkaa kuin kahvilla.
jos joku taas on riippuvainen jostain muusta aineesta, miksi hän hakeutuisi maahan jossa hamppu on laillinen? - älä jauha paskaa
dent kirjoitti:
n.10% kaikista kannabista käyttävistä kehittävät riippuvuuden ko aineeseen. nämä "hamppunarkomaanit" eivät ole kovin vaarallisia, vieroitusoireet kun ovat samaa luokkaa kuin kahvilla.
jos joku taas on riippuvainen jostain muusta aineesta, miksi hän hakeutuisi maahan jossa hamppu on laillinen?Vai on niillä riippuvuus samaa luokkaa kuin kahvilla. Et kehdannut valehdella, että samaa luokkaa kuin tikkukaramellillä? Se olisi kuulostanut vielä paremmalta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417847Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4362127Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2222020- 1431611
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511219Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251174Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951039Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65823Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6701Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133672