mandraken opettelu menossa ja nyt pitäis saada palomuuri ja virustorjunta kuntoon...norton 2004sta yritin saada pelittämään mutta eipä tuo suostunut toimimaan...mikä tuohon nyt passaa?
mandrake 9.1 apua
pekka poro
5509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mandrakessa asentuu oletuksena iptables-palomuuri. Mitään Nortoneita ei tarvita (onko tuosta olemassakaan mitään Linux-versiota - tuskin).
http://www.iptables.org/
Ilmaisia virustorjuntasoftia Linuxille on esim. f-prot ja antivir. Mutta niitä ei juuri tarvita.
Juu, kiitti. Niinhän se oli kun read-me:n luki läpi, ettei tuo Norton Linuxissa pelitä.
Siis miksi noita virustorjuntasoftia ei tarvita? Ei ymmärrä.. Ja toi iptables-palomuuri.. Onko se ihan automaattisesti käytössä vai pitääkö sille tehdä jotain ennen kuin se toimii, jos se kerran on automaattisesti asentunut?
En muista asentuiko se MDK 9.1'ssä automaattisesti , mene asenna paketteja ja kirjoita iptables jos sitä ei lyödy se on asentunut automaattisesti.
Minä en ole siihen koskenut asennuksen jälkeen.
>>
Siis miksi noita virustorjuntasoftia ei tarvita? Ei ymmärrä..
Madrake 9.2 ja uudemmat ainakin pyytävät valitsemaan asennettaessa palomuuria. Ensin vaihtoehtona vakio joka riitttää kotikäytössä, sitten korkea ja välissä joku muu ja lopuksi vainoharhainen (eli neljä vaihtoehtoa).