Netti pätkii

jannesa

Tämä on jo vanha ongelma josta luulin päässeeni eroon. Liittymänä on soneran 24 meganen josta tulee tänne korpeen läpi modeemin mukaan yleensä 10-14 megaa harvoi jopa hieman alle 17 megaa. Välillä yhteys on toiminut pitkiäkin aikoja hyvin, mutta yleensä yhteys on pätkinyt runsaasti. Tämä näkyy selviten muun muassa online pelaamisessa kun yhteys servereihin katkeilee jatkuvasti.

Itse en tietotekniikasta niin kauheasti ymmärrä, mutta tänä kesänä olen koittanut tutkia ongelmaa tarkemmin ja pingaillut eri servereitä silloin tällöin. Tästä huomasin että packet loss on yleensä 5-20% välissä useasti useammalla "hopilla", ei kuitenkaan aina peräkkäisillä. Silti aina ensimmäisellä hopilla modeemin jälkeen oli jonkin asteen packet lossia havaittavissa. Noin 3 viikkoa sitten luulin korjaaneeni ongelman kun vaihdoin manuaalisesti modeemin asetuksista DNS nimipalvelimeksi opendns:n 208.67.222.222 ja toissijaiseksi googlen 8.8.8.8 isp:n automaattisen dns:n sijaan ja Voilà netti toimi hyvin. Tein jopa erään lyhyehkön n. 20min kestäneen testi pingin ja vain yhdellä hopilla näkyi enää packet lossia. Eikä se ollut enää ensimmäinen hop modeemista niin kuin yleensä oli ollut. Nettipelaaminenkin onnistui ensimäistä kertaa pitkään aikaan ilman mitään ongelmia.

Kaikki tämä muuttui eilen kun naapuri jolla myös on ollut netti yhteyden kanssa jotain ongelmia oli ottanut operaattoriin yhteyttä ja sieltä tuli asentaja tarkistamaan tilannetta. Kuulemani mukaan olivat tehneet jotain johdotus muutoksia. Niin tai näin eilisen jälkeen nettini on jälleen pätkinyt jopa pahemmin kuin ennen. Nyt pingiä tehdessäni on modeemin jälkeen joka hopilla 10-25% packet lossia. DNS:n vaihto ei enää auta.

Kysymykseni onkin onko mahdollista että nuo mahdolliset johdotus muutokset ovat vaikuttaneet minun yhteyteeni vai onko tämä pelkkä sattumien summa? Toisen käden tietojeni mukaan tolppaan josta meidänkin puhelinjohdot tietääkseni tulevat tehtiin jotain muutoksia. Asun omakotitalossa noin 12 km lähimmästä varsinaisesta sivistyksestä, joten olen aina olettanut että suurin syy sille että laajakaista ei ole toiminut on ollut pitkässä välimatkassa. Oliko dns:n vaihdolla aikaisemmin mitään merkitystä vai oliko minulla vain tuuria että viimeiset pari viikkoa yhteyteni pelasi lähes moitteettomasti?

5

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asentaja--

      Yksinkertaisin korjauskeino on vaihtaa linja hitaammaksi, esim. 8 megaan.

    • digi-info

      No Sonera paljasti just ettei sen isäntäverkon (DNA vuokralainen) tekniikka tue viihdekaistaa eikä sitä myydä enää meidän alueella, maksattanut kuitenkin 2 vuotta kanavapakettia ja viihdekaistaa asiaa ilmoittamatta ja olen soitellut pitkiä jonotuksia mukaan lukien ainakin 10 kertaa viihteen pätkimisestä näiden vuosien aikana ja asia kerrotaan vasta nyt. Vikapalvelu olis halunnut laskea liittymäni nopeutta pätkimisen vähentämiseksi. Sanoin, että ai maksan 24 megan yhteydestä ja saisin 16? "Joo".
      Asiasta lähti korvauspyyntö tänä aamuna mutta varmaan Soneran tuntien menee kuluttaja-asiamiehelle. 66 euroo kuukausi, ei yhtään iltaa kaatuilematta.

      Mutta kertoo tää jotain DNA kiinnostuksesta yhteistyöhön jos verkko ei tue unify tekniikkaa mutta sen omat tv-palvelut toimis. Ja Vuokralainen myy 24M liittymää halvemmalla kuin DNA itse. (DNA 8M maksaa saman kuin soneran 24M)

    • oikea asetaja

      Siel on joku löysä liitos pylväällä

    • kuka_tietää

      Netti pätkii kummasti. Juuri koskaan ei pääse liittymäsopimuksen mukaiseen nopeuteen vaikka siitä maksaakin reilusti euroilla.
      Viimeeksi kun yritin päivittää Firefox selainta linuxdistrossa verkon nopeus suorastaan romahti. Miten voi olla mahdollista, että selaimen päivityksen lataus kestää liki tunnin? Hidastavatko operaattorit tahallaan verkkoa niin ettei päivityksistä tahdo tulla yhtään mitään?
      Miksi ohjelman päivittäjä ei saa juuri koskaan edes liittymäsopimuksen mukaista nopeutta? Millä kumalla tavalla operaattorit kumminkin osaa "nopeuttaa" verkkoa kun kyse on mainoskuvien latauksista? Ne pomppivat silmille ällistyttävän nopeasti. Onko nettiliikenne näin yksisuuntaista operaattorien eduksi?
      Onko sillä liittymäsopimuksessa sovitulla nopeudella mitään merkitystä maksavalle kuluttajalle? Miksi ne nopeudet säännönmukaisesti useimmin romahtaa etanavauhdiksi?

      • 20or11

        Kokeilepa ladata uusi selain wget:llä tai links:llä komentoriviltä ja poista välissä selain pysyvästi. Tuo hidastelu nimittäin on mahdollisesti oire malwaren läsnäolosta..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      137
      5798
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2599
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2517
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      10
      2090
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1463
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1158
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1062
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      922
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      845
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      835
    Aihe