suolistokipu ja lima

ällöolotila

Miten te joilla keliakia oireet esiinyyneet? Itse olen ajatellut mennä testeihin. Oon testannut gluteiinitonta ruokavaliota ja huono iho sekä vatsa parani, mutta kun aloitin taas oireet palasi.

Vatsa ei ole niinkään kipeä vaan alavatsa kouristelee kipuilee suolistossa. Tämä aina ruoan jälkeen. Toisinaan menee puolituntia kun kivut tulee ja kestävät muutaman minutin ja sen jälkeen lähtee pois. Toisinaan täytyy päästä vessaan ja heti. Alavatsaan sattuu kuin menkkakivuissa. Uloste tulee tai ei, mutta aina joko ripulia tai limaa. Lisäksi suolistossa ilmaa ja möyrii. Noloa olla jossain tilaisuudessa jossa hiljaista kun suolisto pitää ääntä ihan kuin piereisi jatkuvasti.
Ihon kunto mulla myös huononee jos syön viljaa, tulee valkosia näppyjä kasvoihin ja kuivuu ja iho kutisee.
Mitenkä onko diagnoosista ollut hyötyä? Mietin että pitäisikö vain ruikavaliota sen kummemmin mitän testejä käymättä. Gluteiinittomissa tuotteissa tosin olen huomannut esim. Sämpylät jotka tehty niihin erikoisjauhoihin aiheuttaa alavatsakipuja ja limaisuutta myös. Joten vinkkejä kaipailisin mitä esim. Kannattaisi syödä? Kiitos kaikille jotka viittii helppiä näin jo etukäteen :)

1

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keliaakikko 2011

      Oireesi viittaavat vahvasti keliakiaan tai vilja-allergiaan. Järkevintä olisi hankkiutua verikokeeseen, jossa ilmenee helposti ovatko keliakia-arvot koholla. Ilman tutkimuksia et pääse Kelan ruokavaliokorvauksen piiriin, jos keliakia todetaan. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2378
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      53
      2157
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      207
      1676
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1630
    5. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      31
      1614
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      18
      1449
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      86
      1394
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      8
      1379
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1291
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1284
    Aihe