Russelin omistajat

Kertokaapa russelin omistajat mitä koiranne on oppinut ja minkä ikäisenä? Ja milloin olette aloittaneet koulutuksen leikin varjolla? Ja onko kyseessä narttu vai uros? Ja tuntuiko opit unohtuvan murrosiässä? Itselläni on nyt vähän reilu 12 viikoinen uros, joka on mielestäni oppinut ikäänsä nähden paljon. Osaa istua käskystä ja eräissä tilanteissa ihan oma-aloitteisesti, tulee luokse, pysyy jonkin aikaa paikallaan, antaa tassua.
Tiesin kyllä että russelit ovat nopeasti oppivia mutta en osannut odottaa että näin nuorena jo noin paljon osaa. Niin ja sisäsiisteysharjoituksetkin sujuvat hienosti.
5970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moi!

Russelinikin oppii nopeasti. Nyt se on puolitoista vuotta. Se oppi sisäsiisteyden nopeasti, ja hyvin se jo perustottelevaisuuden osaa. Temppuja se oppii myös vallan helposti. Ensimmäinen käsky mikä opetettiin, tais olla istu. En kyllä muista milloin, kun koiran kanssa aika kuluu niin nopeasti!
Mutta että kyllä kaikki russelit oppii.

Äänestä

Hei!
Miellä on viiden vanha parson jack russelinteerieriuros j ase tuli meille Hollannista KUURONA syntyessään. Se on oppinut aika nopeasti (2 vuotta) selvillä merkeillä mitä saa tai ei saa tehdä. Kuurojen kouluttamisesa katsekontakti on kultaakin kalliimpi, pitää saada koira tajuamaan missä mennään ja ketä totellaan. Prinssi osaa nyt noutaa kepin (sen on nähtävä se ja haisteltava sitä), etsiä (sen se oppi ensimmäisenä), istua, mennä makuulle, tanssia (vähän hupia elämään, mutta se tekee sitä mielellään), odottaa (mm. ruokaa eli kun käsketään odottaa ennen kuin ruoka annetaan lattialle) ja antaa tassua (siinä täytyy olla käsi nyrkissä). Kielto on yksinkertainen: nostan sormen pystyyn, ja mitä koira silä hetkellä tekeekin, se lopettaa sen välittömästi (mm.puremasta, haukkumasta...)
Eli siihen nähden että koira on kuuro, tietysti käskyjen perille menemine vei aikansa, ja koko ajan oppii uutta. Mutta yhden käskyn oppiminen sujui nopeasti, joskin välillä piti aloitta alusta kun oli unohtunut, ja kertaus oli tärkeä osa koulutusta. Meillä oli myös vanhempi koira, mustaterrieri-suursnautserinarttu, joka kuoli viime torstaina, ja häneltä Prinssi oppi joitakin tapoja, kuten lenkillä väistää autoja tien reunaan ja tulla luokse kun näytetään merkkiä, usein katsekin riittää...
Eli siis pitää kyllä ihan paikkansa että Russelit oppivat nopeasti, jopa kuuroina. Käskyjen selkeys vaikuttaa siihen miten nopeasti koirasi oppii. Käskyjen tule olla teräviä ja omalal tavallaan yksinkertaisia. :)

Äänestä

Meillä on nyt ollut russelipentu pari päivää (ikä siis noin 7 viikkoa) ja se on oppinut jo istumaan, tulemaan luokse kun pyydetään ja tarpeensa tekee aina sanomalehdelle tai pihalle.

Äänestä

Meidän Aksu 1v 4kk,hurjan metsästysvietin omaava uros, oppi peruskäskyt 3kk sisään ja ulos se oppi täysin tekemään tarpeensa 5kk aikana.Et kyllä ne on fiksuja koiria, täytyy myöntää.Siinä tulee melkein omistajalle kiire keksiä uusia haastavia käskyjä ja temppuja. Meidän russeli kyllä ilmoittaa heti jos sillä on tylsää tai se kaipais toimintaa, se alkaa ns. mölistä tai tuo lelujansa näytille.Huippu koiria toiminnan ihmisille.

Äänestä

Mulla on nelivuotias russeli poika. Se oppii äärettömän nopeasti uudet asiat, hoksaa hetkessä mitä pitää tehdä (vertailukohteena 2 v lapinkoira joka tarvii reilusti enemmän toistoja). Ihan paras rotu mitä on. Murrosiässä tosin meinasin vaipua synkkyyteen, en voinut uskoa ettei kullanmuruni yhtäkkiä korvaansa lotkauttanut kehoituksilleni ja karkaili yms. Muutamia kuukausia sitä kesti ja sitten se muuttui takaisin äidin omaksi kullanmuruksi. Joo, kyllä russelit oppii_Nopeasti_.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oppivainen kirjoitti:

Kertokaapa russelin omistajat mitä koiranne on oppinut ja minkä ikäisenä? Ja milloin olette aloittaneet koulutuksen leikin varjolla? Ja onko kyseessä narttu vai uros? Ja tuntuiko opit unohtuvan murrosiässä? Itselläni on nyt vähän reilu 12 viikoinen uros, joka on mielestäni oppinut ikäänsä nähden paljon. Osaa istua käskystä ja eräissä tilanteissa ihan oma-aloitteisesti, tulee luokse, pysyy jonkin aikaa paikallaan, antaa tassua.
Tiesin kyllä että russelit ovat nopeasti oppivia mutta en osannut odottaa että näin nuorena jo noin paljon osaa. Niin ja sisäsiisteysharjoituksetkin sujuvat hienosti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu