Kasvattaja oli syöttänyt pennulle pedigreen märkäruokaa sekä Nutron nappuloita sekotettuna keskenään.
Olisiko kuitenkin parempi antaa jotain muutaa tuon pedigreen märkäruoan tilalla? Vai pelkästään noita nappuloita?
Olisiko kuitenkin parempi antaa jotain muutaa tuon pedigreen märkäruoan tilalla? Vai pelkästään noita nappuloita?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ensimmäiset päivät tai ensimmäisen viikonkin kannattaa ehdottomasti syöttää sitä ruokaa, mitä kasvattaja on antanut. Jos sait kasvattajalta sitä märkäruokaa mukaan, käytä vaikka se satsi loppuun asteittain vähentämällä. Pennuilla tulee helposti mahaongelmia ja ripulia, ja uuden kodin stressaus itsessäänkin häiritsee pennun mahaa. Ei kannata ruokalaatuakin vaihtaa lennosta. Jos pentu sopeutuu nopeasti uuteen kotiin, voit alkaa vähentämään märkäruuan osaa jos et sitä halua antaa, tai kokeilla sekoittaa jotain muuta joukkoon.
Periaatteessa pennun pitäisi saada kaikki tarvitsemansa ravintoaineet vain sopivasta määrästä nappuloita, ja uskoisin Nutron olevan ihan hyvä ja ravitseva merkki.
Riippuu koirasta mikä maistuu ja on hyväksi. Mutta en montaa viikkoa henk.koht. kyllä syöttäisi ainakaan mitään Pedigree-merkkistä. Huono ravintoainekoostumus ja lisäaineita tietääkseni kaikissa Pedigreen ruuissa. Erityisesti pennun ruuat kannattaa hankkia muualta kuin marketista.