rahoittajia uuteen liike-ideaan?

leijonan-luola

Elikkä kun suomea uhkaa työvoima-pula ja kuljetusten hinnat uhkaa karata käsistä, niin alettais tuottaa ja kouluttaa yhdistelmä-ajoneuvonkuljettajia ns. kehittyvistä maista, kuten kongo, uganda, zaire afrikan puolelta, ja kambozha, vietnam, filippiinit aasian puolelta,
nämä nyt vain esimerkkejä...työn kuva sinänsä niin yksinkertainen ettei se tule tuottanemaan ongelmia, ainoa on nämä nykyiset koulutusvaatimukset. tämähän voitaisiin toteuttaa osana kehitysapua esim.

4

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konkari2

      Kyllä riittää kuskit näinä lamaaikoina.ps ootko täyspäinen.edes suomalainen?

    • RahtiMane

      Ulkomalaiset pärjäisivät aika monessa muussakin ammatissa, mutta asiakkaat suosivat ainakin toistaiseksi suomalaista. Myös liikenneturvallisuusseikat tällaisessa järjestelyssä arveluttavat.
      Lainsäädäntömme ei juurikaan mahdollista taloudellisen edun saavuttamista näin menettelemällä. Lisäksi ihmiset eivät ole pelinappuloita, joita voi siirrellä miten huvittaa.

      • tuhkamuna3

        Prostituutio voitaisiin laillistaa ,niin ulkomaalaisille naisille ainakin löytyisi iltaisin hommia verhojen takaa huoltisten pihoilla. Pedersöressä myös miehille.


    • 5445564564

      Parempi idea olisi muuttaa lakia niin että nivelrakenteinen kuorma-auto saisi olla 16,5 metriä pitkä (vrt. nivelbussit)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      36
      2569
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2323
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      38
      1832
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1698
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      36
      1177
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      942
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      914
    Aihe