Mä en tajua mikä mun marsua vaivaa ku se on alkanu juomaan iha älyttömästi vettä. Yhen päivän aikana se kiskasee puoli pulloo vettä, jossa on liuotettuna c-vitamiinia. Onko se normaali määrä? Vai voisko sitä vaivata joku?
Marsun vedenjuonti
Marsugirl
3224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vaikuttaisi vähän siltä että marsusi pitää hieman enemmänkin käyttämäsi c-vitamiinin mausta. Meilläkin on joskus käynyt niin, että omenan makuista c-vitamiinia lisättäessä marsu on lipitellyt uskomattomia vesimääriä. Joten jos marsusi todella juo kauheita määriä vain silloin kun lisäät vitamiinia, niin en huolestuisi.
-Linda
Se tosiaan johtuu varmasti siitä, että vesi maistuu niin hyvältä. Meilläkin poikaset alkoivat lipsuttelemaan ihan innoissaan juomapullosta vettä sen jälkeen kun ei maitoa enää tarvittu ja olivat meilkeinpä koko ajan kiinni pullossa. Nyt ovat jo vähän 'rauhottuneet'. Jollei sinulla ole mitään suolakiveä/kalkkikiveä, joka voisi aiheuttaa kovan juomishalun, niin tuskinpa on syytä huoleen.
...ainakin marsuni juovat myös paljon.Mutta se ei ole vaarallista.(häkissä on kiinnii kaksi iso juomapulloa).Kysyin eläinlääkäriltä aikoinaan että onko syytä huoleen,mutta kuulema ei ole.Joittenkin marsuilla on vain tapana juoda(paremminkin leikkiä juomapullon kanssa)toisilla taas on tapana jyrsiä mökkiään tai vaan syödä lähes koko ajan.Omat marsuni tekevät noita kaikkia mielestäni paljon.Mutta kyllä he suolakiveäkin jyrsivät =) Ja olen ostanut paljon erilaisia herkkuja,sellaista joita voivat jyrsiä myös.Ja keksinyt muita virikkeitä aika usein,niin juominenkin väheni huomattavasti.Ajan kulukseen vaan joivat ilmeisesti.