Baikal IJ-58 haulikko ?

Nakke.

Minä vuosina tuota Baikalin IJ-58 rinnakkaispiippuista haulikkoa valmistettiin 16 kaliberisena ???

9

1592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metsäsuomalainen

      Kyseistä asetta tehtiin ymmärtääkseni 26 vuotta (1958-1984), mutta en osaa sanoa koska noita tehtiin erityisesti 16-kaliiperisena.

      Itselläni on IJ-58 kaliiperissa 16 vuodelta 1968.

    • Näkeekö jostain ???

      Baikalin valmistusvuoden, esim. leimasta tai sarjanumerosta ???

      • Metsäsuomalainen

        Kun purat piipun irti, saattaa siellä pohjassa olla vuosiluku. Joku osaa myös kertoa vuosiluvun sarjanumeron ensimmäisen kirjaimen perusteella. Kerropa mikä kirjain, niin arvotaan. Myös lukon sivussa olevista kaiverruksista voi päätellä haulikon ikää.


      • Nakke.
        Metsäsuomalainen kirjoitti:

        Kun purat piipun irti, saattaa siellä pohjassa olla vuosiluku. Joku osaa myös kertoa vuosiluvun sarjanumeron ensimmäisen kirjaimen perusteella. Kerropa mikä kirjain, niin arvotaan. Myös lukon sivussa olevista kaiverruksista voi päätellä haulikon ikää.

        Sieltä löytyi B08275.....sanooko tuo mitään, esim. valmistusvuotta ???


    • Metsäsuomalainen

      Venäläisellä webbisivulla kerrotaan, että 16-kaliperista IJ-58:a olisi valmistettu 1960- 1970.

    • Nakke.

      Oliko kaliberi koko ajan 16-70 vai aluksi 16-65 ???

      • Metsäsuomalainen

        En valitettavasti pysty vastaamaan varmuudella, mutta oma vahva vatsatuntumani on, että se olisi ollut 16-70 alusta alkaen.

        Patruunapesän pituuden pystyy mittaamaan kotikonsteinkin, mutta aseseppä ainakin kertoo sen.


    • Nakke.

      Minulla on kans tunne että kaliberi olisi 16-70 mutta kun venakot eivät ole viitsineet kaivertaa muuta kuin 16 ympyrän sisälle.
      Miten patruunapesän saa mitattua kotikonstein, ei ainakaan työntömitan piikillä onnistu.....olisin tiedosta kiitollinen.

    • severisti

      Eiköhän tuo onnistu, kun ottaa 70-millisen patruunan, aukaisee patruunan tuukkauksen, tai poistaa sulkijalapun jos siinä sellainen on. Haulit, välitulppa ja ruuti pois roskiin. Nallin voi jättää.
      Sitten hylsyn etuosa täytyy suoristaa, jotta sen pituus on se 70 mm. Hylsyn suun täytyy ehdottomasti olla lieriömäinen, niin kuin ammutussa hylsyssä. Muuten mittaus on epävarmaa.
      Sitten hylsyn voi työntää panospesään. Jos se menee kokonaan sisälle takertelematta on pesä 70 mm. Jos hylsystä jää 5 mm ulkopuolelle, niin panospesä on 65 mm.
      Jos hylsy on kovin ohutta muovia niin sen suuosaa auki pitämään kannattaa laittaa pellistä leikattu tukirengas. Kun peltinen tuki pitää hylsyn suun täysin pyöreänä, niin mittaus kyllä onnistuu.
      Hylsyyn jäänyt nalli kannattaa laukaista aseessa. Sitä ei saa yrittää poistaa sisäkautta piikillä, tai tuurnalla, koska se saattaa laueta silmille. Huolellisuutta, rauhallisuutta, niin eiköhän onnistu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe