Onko tosiaan niin että teillä ei ole varaa maksaa tämän sivuston ylläpidosta edes minimipalkkaa, niin että voisitte palkata henkilökuntaa joka osaa suomea, eikä jotain puolikielisiä joilla ei ole mitään käsitystä mistään?
Sivuston kieliasu on jatkuvasti täysin ala-arvoinen.
Hauskinta on tietysti silloin kun ah-niin-fiksusti "korjaatte" kirjoittajien tekstiä ja menette täysillä metsään!
Uusin esimerkki (ja näitä esimerkkejä on oikeasti kymmeniä): tämän päivän aloitus, jonka olette nostaneet tuonne ylävalikkoon.
Teksti joka esittelee aiheen: "Tapasin baarissa ihastuttavan herrasmiehen, mutta hänen ammatti sai minut kovin nolostuneeksi. Mies ilmoitti olevansa siivooja ja tienaavansa 1500 euroa kuussa, joka on ihan naurettavan pieni summa 32-vuotiaalle miehelle. Kannattaako tapailua jatkaa?"
Tuon kun lukee niin ensimmäiseksi tulee mieleen että jaaha, joku aivoton bimbo taas joka ei osaa edes alkeita omasta äidinkielestään.
Mutta kasi! Kun sitten lukee itse tekstin niin sehän onkin ihan oikein kirjoitettu:
"Tapasin viime viikonloppuna baarissa oikein ihastuttavan herrasmiehen, mutta tämän ammatti ja palkka sai minut kovin nolostuneeksi. Mies ilmoitti olevansa siivooja ja tienaavansa vain reilut 1500 euroa kuussa. "
Tiedoksi sille kielipuolellenne joka tuonkin tekstin taas nussi pieleen: "tämän ammatti" on 100 % oikein. "Hänen ammatti" on 100 % väärin.
No sentään ymmärsitte ihan itse vaihtaa otsikon "Kiinnostaako käyhä mies" (sic) otsikoksi "Kiinnostaako köyhä mies". Pointsit siitä.
Hommatkaa suomea osaavia kirjoittajia!!!!
Kielipuolet
0
62
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510