Vielä eräs Suomen 'valloitukseen' liittyvä seikka. Lappal..eikun saamelaiset puhuvat usein siitä, kuinka suomalaiset valloittivat tämän maan heiltä ja työnsivät heidät Lappiin asumaan. Tällä perustellaan heidän asemaansa 'alkuperäiskansana'. Tosiasiassa saamelaista väestöä ei ole koskaan asunut Oulujärven eteläpuolella. Tämän seikan osoittavat niin kielitiede (Etelä- Suomessa ei ole saamelaista nimistöä) kuin arkeologiakin. Saamelaisia ei siis koskaan ole karkoitettu pois sieltä, missä valtaosa suomalaisia nykyään asuu.
netistä poimittua
2
486
Vastaukset
- frozen.rose
Varsinais- Suomi sijaitsee Oulujärven alapuolella ja sieltä, Laitilan kunnan eteläpuolelta löytyy kylä nimeltään Nästi (saamea, suomeksi: TÄHTI), siinä sinulle yksi monista kymmenistä paikannimistä. Pyydän ystävällisesti lopettamaan sonnan suoltamisen heti alkuunsa.
Arkeologia puhuu myös vahvasti väittämääsi vastaan.
Luehan toki lisää aiheesta, sinulla on paljon oppimista, nähtävästikin. Voisit myös opetella pyyhkimään koneella kirjoittamiasi sanoja, sillä tuon lauseesi alun (Lappal...) olisit hyvin voinut jättää pois kirjoituksestasi.
Ei enää höpöhöpö-puheita tälle palstalle meistä, kiitos. - norjassa opiskeleva suomen ...
aika karrikoitua =), ja jos on tai olisi viitteitä saamenkielisistä nimistä oulujärveä etelämpänä, niin sinä et varmaan niistä pahemmin puhuisi saamelaisille, heh. vai onko sinulla joku syy olla vihainen siitä että saamelaiset ovat vetäytyneet etelästä pohjoiseen aikojen saatossa...ei tämmöisistä kannata kiistellä kun ei ole faktatietoa. meidän saamelaisten tärkein asia on tällä hetkellä murehtia kielellisistä asioista kouluissa, lastentarhoissa, yliopistoissa, virastoissa ja yleisillä paikoilla. Ja maista sen verran, pohjoisessa on paljon maapinta-alaa ja vähän maata yksityisessä omistuksessa. Valtion maata lukee joka kyltissä missäpäin kuljetkin. Ainoa asia mikä turvaa metsiä ovat luonnonpuistot ja kansalispuistot, 75-80% suojeltua aluetta. Metsähallitus ei voi hakata siellä. etelässä ajatellaan että onpas siellä pohjoisessa asiat hyvin kun maat on suojeltu, ei hakata maita. Mutta päinvastoin, saamelaiset ovat viimeiset kaksikymmentä vuotta hakeneet maita itselleen, Turhaan. prosessin "edetessä" metsähallitus kaataa metsää kuin kortta jokapuolella lappia. Omalta osaltani poronhoitajana olen iloinen kun asun kansallispuiston sisällä ja meidän paliskunta,="poro-alue" on kansallispuiston sisällä. Saamelaisilla on omistuksessa vain murto-osa maista,90% koko lapista kuuluu valtiolle, ja omistusoikeus kysymys on ollut päälimmäisenä saamelaiskäräjien käsittelylistalla. tämä kiista ei ratkea näinä vuosina, Miksi Ei? Onko se väärin valtiota kohtaan, valtio otti kuitenkin maat haltuun 1976 toteamalla kylmänrauhallisesti:"Hallituksen esitys laiksi tilojen yhteisten teiden ja valtaojien sekä niihin verrattavien aluieiden lakkaamisesta yheisinä alueina sekä eräiksi siihen liittyviksi laeiksi."
Joten kyllä täälä eletään ja turhaudutaan, saamelaisten on turha yrittää saada asioita läpi saamelaisesta näkökulmasta, pitää mennä läpi suomalaisesta näkökulmasta, mutta ei tod. näinä vuosina. suomen kansan pitäisi välittää asiasta, pelkkä saamelaiskäräjien esitys hallitukselle ei merkitse mitään,Pohjoinen, kuollut alue, hallitus ei välitä, mutta ei myöskään auta edistämään lapin kehitystä. eiköhän siinä ollut tarpeekis turhautuneen sanoja.
terv. journalisti-linjan opiskelija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka343484- 112848
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032615Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv732577- 1262509
- 411418
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3941127Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61058Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos501003Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6850