Huvittelua

Välillä pitää käydä tällä palstalla huvittelemassa, katsomassa hourupäitten sepustuksia.
Sama meno jatkuu aiheesta ja kuukaudesta toiseen. Ei haittaa vaikka olis kuukausia väliä niin täältä ne hörhöt löytyy :-)
6112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No, kuule olisit itse raapaissut jotain höyrytöntä.
Ja sitä paitsi, minun mielestä tuo "autoton päivä" on super hyvä juttu.

Ja positiivinen, vielä kaiken lisäksi.
Ja hauska. Joka sisältää paljon infoa. Josta löytyy myös toive.

Äänestä

Julkisen liikenteen pitäisi olla ilmaista tai hyvin edullista - joka päivä. Silloin varsinkin köyhempi väki käyttäisi vain sitä, ja rikkaammat saisivat vapaammat tiet huristella lujaa. Pysäköintipaikatkin löytyisivät helpommin. Kaikki olisivat tyytyväisiä. Köyhät eivät edes haluaisi kallista autoa, jos bussilla pääsisi ilmaiseksi, eivätkä rikkaat pakkautuisi bussin tungokseen. Toistan: kaikki hyötyisivät.

Nyt vaan on käytännössä sellainen systeemi, että autoilu on rekisterimaksujen ja vakuutusten takia köyhälle mahdottomuus, teitä ei kuitenkaan hoideta, ja raha, joka kansalaisille mahdollisesti jää, menee julkisilla liikkumiseen. Kaikki kiskotaan irti, ja jäämme vielä velkaakin. Hyvinvointiyhteiskunnassa järjestäisimme asiat inhimillisemmin.

Yhden päivän halpisliput on tekopyhyyttä ja näennäisratkaisu. Mitä se muka ratkaisisi, vaikka koko kaupunki tunkisi noihin muutamiin busseihin yhtenä päivänä? Höh!

Äänestä
  • Totta, sinä se et nää missään hyvää (kö)
    Ollaan me köyhätkin ihmisiä.

    Äänestä

  • Ei mersua kirjoitti:

    Totta, sinä se et nää missään hyvää (kö)
    Ollaan me köyhätkin ihmisiä.

    Me köyhät olemme ihmisiä. Siksi minusta olisi hyvä, että päättäisimme tehdä julkisesta liikenteestä ilmaista matkustajille. Eikö se sinun mielestäsi ole ihmisille sopiva ratkaisu? Nykyisellään minulla ainakaan ei ole varaa busseihin, eikä autoonkaan. Siis ilmainen tai ainakin edullinen julkinen liikenne olisi mielestäni hyvä. Siis toistan: hyvä. Huomasitko? Hyvä. Huomaatko toisten kirjoituksissa mitään hyvää?

    Äänestä

"Täysipäinen", ei oikein voi itse arvioida. Osoittaa, ettei kontrolli pelaa sulla. Ja muka käyt "huvittelemassa" katsomassa palstaa. Taidatpa olla joka päiväinen suoltaja, joka jauhaa samaa asiaa, joka on saanut tuomioistuinten päätöksen, ettei jauhaminen auta mitään.
Niin - ja toiset hörhöjä.Tietysti juu.
Tuskin maltat pysyä poissa tuntia kauempaa! Jatka valitsemallasi alalla. Minua ei kiinnosta sepustukseksi. Näkemiin.

Äänestä

Koitappa itse keksiä kivoja aiheita, kyllä niitä on. Täällä on sangen aktiivisia muutamia kirjoittajia, eivät kaikki kuitenkaan ole hörhöjä.

Entäpä oma hörhöytesi kuinka se jakselee?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Täysipäinen kirjoitti:

Välillä pitää käydä tällä palstalla huvittelemassa, katsomassa hourupäitten sepustuksia.
Sama meno jatkuu aiheesta ja kuukaudesta toiseen. Ei haittaa vaikka olis kuukausia väliä niin täältä ne hörhöt löytyy :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu