Uusi koirakamu

Koiranomistaja1

Minulla on 12-vuotias kääpiösnautsrinarttu. Olemme harkinneet siskoni kanssa hankkia irlanninterrierinartun käppänän seuraksi. Onnistuisikohan tämä yhdistelmä?

7

110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksei muka

      Toki toivottavaa on että siskosi ja sinä asutte eri osoitteissa. Kaksi narttua kun ei välttämättä ole paras mahdollinen yhdistelmä samassa taloudessa, varsinkaan kun lajina on koira.

      • Koiranomistaja 1

        Entä jos tämä irskipentu olisi käppänämme kanssa pennusta asti?


    • outoo

      Miksi ottaa pentu kiusaamaan vanhusta ? Vai haluatko vanhuksesta eroon ?
      Ota pentu sitte, kun vanhusta ei enää ole.

      • Koiranomistaja 1

        Ei olisi outoa, sillä meidän käppänämme on hyvin seurallinen mutta yksinäinen kun on menettänyt kaksi tärkeää ihmistä. Ja en missään nimessä halua "vanhuksesta" eroon!


      • 365b5dfhd
        Koiranomistaja 1 kirjoitti:

        Ei olisi outoa, sillä meidän käppänämme on hyvin seurallinen mutta yksinäinen kun on menettänyt kaksi tärkeää ihmistä. Ja en missään nimessä halua "vanhuksesta" eroon!

        Toinen koira kannattaa ottaa ennen kuin nykyinen on yli 8v. Vanhempi koira ansaitsee kaiken levon ja kaiken huomion omistajiltaan vain itselleen kun on siihen monta vuotta tottunut. Pennut ovat niin energisiä sählääjiä, että aina jonkun sorttista stressiä aiheuttaa vanhalle koiralle.
        Varsinkin jos ovat samaa sukupuolta, niin ei ole oikein jos/kun vanha koira joutuu pennun kasvaessa huolehtimaan omasta asemastaan arvoasteikolla.
        Joten jos toisen koiran otatte, niin valitkaa se pentueen rauhallisin ja mielellään eri sukupuolta. Ja alusta asti näytätte pennulle että vanhempi koira on korkeammassa asemassa, eli saa ruoan ensin, astuu ovesta ensin, ja kun vanhus väsähtää, laumanjohtaja käskee pennun pois jotta vanhus saa omaa rauhaa!


    • Saanhan levätä

      Eihän koiralle oteta kaveria, vaan ihminen ottaa toisen koiran. Pentuhan sitten vaatii kovaa työtä sinne kolmeen vuoteen asti. Olkoon pieni tai iso. Meillä koirilla 4,5 v. ikäeroa ja nuorempi ehdottomasti vaatii vieläkin enemmän aktivointia jne. Ja pentuhan on aktiivinen ja aina oli haluamassa (monkumassa) vanhempaa mukaan leikkiin. Vanhemman ja vielä jo 12 v. pitää saada olla rauhassa ilman riekkuvaa kakaraa ympärillä. Meillä siis uros ja narttu, molemmat leikattu. Tulevat hyvin toimeen ja tottakai leikkivät myös yhdessä, mutta nuoremman kanssa pitää tietysti itse aktivoida ja leikkiä sen kanssa, koska vanhempaahan ei huvita. Kohta lähdetään puistoon kävelylle, mutta sitä ennen vähän piha-agia ja pallotusta pihalla nuoremmalle, jotta on sitten hieman rauhallisempi lenkillä. Ihania molemmat, mutta täytyy myöntää, että jos olisin muistanut, kuinka paljon vaatii aikaa, hermoja jne. pentuaika, niin ehkäpä olisin jättänyt väliin. Nyt, kun nuorempikin tulee ensi kevään jo 3 vuotta ja ollaan opittu hieman tavoille ja kuullaankin taas, niin ihana on ja kasvukaudelta monta hauskaa muistoa on. Tämä vanhempi koiramme on aina ollut hyvin siisti ja pitää myös puhtaudesta paljon eikä tykkää vesisateestakaan joutui venyttämään pinnaansa todella pitkälle, kun uusi tulokas olikin semmoinen rämäpää ja ei mitään väliä kuinka kurassa on leikkien jälkeen. Jos nyt kumminkin otatte pennun tuon ikäisen kanssa, niin pitäkää huoli, että se saa olla rauhassa. Meillä ei oltu yhtään kamuja, ennen kuin uusi tulokas alkoi olla siinä 4 kk:n paikkeilla. Tuli 7,5 viikkoisena ja oli aivan hirveä vanhemman koiran mielestä. Ei olisi tullut mieleenkään pitää ilman valvontaa pentua vanhemman kanssa. Siis jos olette töissä, niin jäävätkö koirat kahdestaan kotiin. Entäs kun pentu on puolivuotta - vuoden. Raisu kaveri jo silloin 13 vuotiaalle. Ei kolmetoistavuotias koira enää jaksa, eikä pärjää nuorelle koiralle. Miettikää siis, toinen haluaa nukkua ja toinen haastaa koko ajan ja hyökkäilee yms. Jos joku on kotona, niin asia on aivan toinen.

      • outoo

        Kiitos teille nimimerkit ` 365b5dfhd ja saanhan levätä `.

        Jaksoitte taivuttaa rautalangasta sen, mitä itse en jaksanut. Toivottavasti aloittaja jo ymmärtää, että ei ota pentua vanhuksen riesaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2099
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1540
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1200
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      245
      984
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe