Uusi koirakamu

Koiranomistaja1

Minulla on 12-vuotias kääpiösnautsrinarttu. Olemme harkinneet siskoni kanssa hankkia irlanninterrierinartun käppänän seuraksi. Onnistuisikohan tämä yhdistelmä?

7

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksei muka

      Toki toivottavaa on että siskosi ja sinä asutte eri osoitteissa. Kaksi narttua kun ei välttämättä ole paras mahdollinen yhdistelmä samassa taloudessa, varsinkaan kun lajina on koira.

      • Koiranomistaja 1

        Entä jos tämä irskipentu olisi käppänämme kanssa pennusta asti?


    • outoo

      Miksi ottaa pentu kiusaamaan vanhusta ? Vai haluatko vanhuksesta eroon ?
      Ota pentu sitte, kun vanhusta ei enää ole.

      • Koiranomistaja 1

        Ei olisi outoa, sillä meidän käppänämme on hyvin seurallinen mutta yksinäinen kun on menettänyt kaksi tärkeää ihmistä. Ja en missään nimessä halua "vanhuksesta" eroon!


      • 365b5dfhd
        Koiranomistaja 1 kirjoitti:

        Ei olisi outoa, sillä meidän käppänämme on hyvin seurallinen mutta yksinäinen kun on menettänyt kaksi tärkeää ihmistä. Ja en missään nimessä halua "vanhuksesta" eroon!

        Toinen koira kannattaa ottaa ennen kuin nykyinen on yli 8v. Vanhempi koira ansaitsee kaiken levon ja kaiken huomion omistajiltaan vain itselleen kun on siihen monta vuotta tottunut. Pennut ovat niin energisiä sählääjiä, että aina jonkun sorttista stressiä aiheuttaa vanhalle koiralle.
        Varsinkin jos ovat samaa sukupuolta, niin ei ole oikein jos/kun vanha koira joutuu pennun kasvaessa huolehtimaan omasta asemastaan arvoasteikolla.
        Joten jos toisen koiran otatte, niin valitkaa se pentueen rauhallisin ja mielellään eri sukupuolta. Ja alusta asti näytätte pennulle että vanhempi koira on korkeammassa asemassa, eli saa ruoan ensin, astuu ovesta ensin, ja kun vanhus väsähtää, laumanjohtaja käskee pennun pois jotta vanhus saa omaa rauhaa!


    • Saanhan levätä

      Eihän koiralle oteta kaveria, vaan ihminen ottaa toisen koiran. Pentuhan sitten vaatii kovaa työtä sinne kolmeen vuoteen asti. Olkoon pieni tai iso. Meillä koirilla 4,5 v. ikäeroa ja nuorempi ehdottomasti vaatii vieläkin enemmän aktivointia jne. Ja pentuhan on aktiivinen ja aina oli haluamassa (monkumassa) vanhempaa mukaan leikkiin. Vanhemman ja vielä jo 12 v. pitää saada olla rauhassa ilman riekkuvaa kakaraa ympärillä. Meillä siis uros ja narttu, molemmat leikattu. Tulevat hyvin toimeen ja tottakai leikkivät myös yhdessä, mutta nuoremman kanssa pitää tietysti itse aktivoida ja leikkiä sen kanssa, koska vanhempaahan ei huvita. Kohta lähdetään puistoon kävelylle, mutta sitä ennen vähän piha-agia ja pallotusta pihalla nuoremmalle, jotta on sitten hieman rauhallisempi lenkillä. Ihania molemmat, mutta täytyy myöntää, että jos olisin muistanut, kuinka paljon vaatii aikaa, hermoja jne. pentuaika, niin ehkäpä olisin jättänyt väliin. Nyt, kun nuorempikin tulee ensi kevään jo 3 vuotta ja ollaan opittu hieman tavoille ja kuullaankin taas, niin ihana on ja kasvukaudelta monta hauskaa muistoa on. Tämä vanhempi koiramme on aina ollut hyvin siisti ja pitää myös puhtaudesta paljon eikä tykkää vesisateestakaan joutui venyttämään pinnaansa todella pitkälle, kun uusi tulokas olikin semmoinen rämäpää ja ei mitään väliä kuinka kurassa on leikkien jälkeen. Jos nyt kumminkin otatte pennun tuon ikäisen kanssa, niin pitäkää huoli, että se saa olla rauhassa. Meillä ei oltu yhtään kamuja, ennen kuin uusi tulokas alkoi olla siinä 4 kk:n paikkeilla. Tuli 7,5 viikkoisena ja oli aivan hirveä vanhemman koiran mielestä. Ei olisi tullut mieleenkään pitää ilman valvontaa pentua vanhemman kanssa. Siis jos olette töissä, niin jäävätkö koirat kahdestaan kotiin. Entäs kun pentu on puolivuotta - vuoden. Raisu kaveri jo silloin 13 vuotiaalle. Ei kolmetoistavuotias koira enää jaksa, eikä pärjää nuorelle koiralle. Miettikää siis, toinen haluaa nukkua ja toinen haastaa koko ajan ja hyökkäilee yms. Jos joku on kotona, niin asia on aivan toinen.

      • outoo

        Kiitos teille nimimerkit ` 365b5dfhd ja saanhan levätä `.

        Jaksoitte taivuttaa rautalangasta sen, mitä itse en jaksanut. Toivottavasti aloittaja jo ymmärtää, että ei ota pentua vanhuksen riesaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7742
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      141
      5312
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      97
      4168
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      62
      2821
    5. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2449
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      135
      2347
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      576
      2170
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      81
      2142
    9. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      10
      2074
    10. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      1309
    Aihe