Uusikaupunki on kallispaikka asua.
Länsi-Suomi kirjoittaa
6
237
Vastaukset
- verotkin laitilaan
Kunnallinen jätehuoltokin on ukissa vain 283e vuosi.
Taidan ottaa jäteastian omalle pihalle, jonka tyhjennys maksaa alta 8 e kerta laitilalaiselta yrittäjältä. Jos se tyhjennetään kerran kuukaudessa, nin säästöä vuodessa syntyy 190e.
Tämmöisillä ylisuurilla maksuilla kaupunki ajaa itse itsensä vararikkoon.
.
7 vuodessa on myös kiinteistövero noussut meillä 40 eurosta 222 euroon/vuosi..
Täytyy kohta laittaa talo myyntiin ja ostaa talo laitilasta, niin halpenee kaikki maksut.. - kalannin kingi
Kaupunki voisi vähentää puolet henkilöstöstään virastotalolta, jossa juorutaan toisten asioista ja hommat hoidetaan miten viitsitään.
Ulosottomiehiäkään ei tarvita kuin yksi ja kaiken maailman ylimääräiset johtajat pois. Yksi johtaja riittää ja se on kaupunginjohtaja.
Kaikki vanhat koulutkin ym. rakennukset voisi myydä huutokaupalla pois, niin niistä ei enää tule kuluja ja kaupunki saisi sitten niistä ainakin kiinteistöveron.
Kerrostalo hankkeet voi unohtaa, koska kukaan ei kuitenkaan näin kalliiseen kaupunkiin muuta.
Ps. Tehdäänköhän autotehtaallakaan mitään enää 3 vuoden päästä?
Sittenhän kaupunki maksaakin ns. työn perässä muuttajille sosiaalitukina vuokrat omista kerrostaloistaan ja taloista tietenkin lainanlyhennykset ym. Kannattaisiko ensin miettiä: TONTONMÄKIÄ ei tarvita lisää... - Menes nyt sitten
Kalannin kingi kouluu ja opettele lukemaan mistä kirjoitetti.Eise ole mikään ihme että tyhmyys vain tiivistyy Kalannissa.
Puhuttiin asumisesta niistä aiheutuvista kustannuksista eikä kaupungin työntekijöistä.- Lucky Luke
Uskoisin, että Ukin kalleus johtuu, ainakin osaksi,Valmet Automotiven maksamista
ylisuurista palkoista. Tavallinen hihnatyöläinen ansaitsee vuodessa lähes saman
kuin Fortumin Lilius saa eläkettä viikossa. Ei hyvä! - Maijulisa
Lucky Luke kirjoitti:
Uskoisin, että Ukin kalleus johtuu, ainakin osaksi,Valmet Automotiven maksamista
ylisuurista palkoista. Tavallinen hihnatyöläinen ansaitsee vuodessa lähes saman
kuin Fortumin Lilius saa eläkettä viikossa. Ei hyvä!Asun onnellisesti Tontonmäessä. Älä halveraa. Paikka on aivan ihana!
- onkin
Tontto
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1763407Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732171Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii542117- 421998
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4091114Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171029- 47903