Älä huuda

puhu selkeästi

Olen alkanut vieroksumaan ihmisiä kuuloni takia, työpaikalla en kuule muiden keskusteluja tarkasti, jotain sanoja sieltä täältä mutta kokonaisuuden hahmottaminen on vaikeaa. Jos joku puhuu minulle ja en kuule ottaa päähän kun joku sitten huutaa, harvemmin kumminkaan se äänen korottaminen ei auta vaan kohti puhuminen ja äänen selkeys. Puolisonikaan joka tietää varsin hyvin huonokuuloni mutisee usein, juttelee toisesta huoneesta minulla ja sortuu myös joskus "huutamiseen". On se vaan kurja vaiva tämä huono kuulo, joskus tuntuu että ihmiset ihan oikeesti pitää huonokuuloisia vähän tyhminä, kun eivät ymmärrä puhetta. Tämä eristäytyminen tuntuu kaikista pahimmalta, olen kotonakin mieluummin yksin kun en viitsi koko ajan kysellä että mitä?, mitä?. En viitsi aina edes kysyä vaan vastaan joo, joo. Tämän vuoden puolella minulle on luvattu kuulolaite, saas nähdä loppuuko ihmisten huutaminen minulle.

5

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toope45

      Joo, kyllä tämä semmonen tauti on että voivoi vaan. Jotenkin sitä häpeääkin ettei kuule ja on kuulevinaan. Jos ihmiset ymmärtäisivät artikuloida selkeästi se auttaisi.
      Mua rasittaa korvakappaleet, pitäisi palata niihin tippeihin vaikka en kai kuule yhtä hyvin, mutta tiukka tollo korvassa vaikuttaa huonommalle kuin tippi.

      • tippitäppi

        Mikä on tippi?


    • toope45

      Se kun on se pieni letku korvaan ja päässä tippi. Ei tuki korvaa ja tee oloa toopeksi. Se vaan kun kuulo menee surkean huonoksi tarvitaan järeät vehkeet korvaan. :(

    • toope45

      Olisi mukava kuulla tai lukea miten muut kokee ne muoviset korvakappaleet, tuntuuko huonolle.

    • dippisti

      Ite sain kuukausi sitte korvakäytäväkojeen tilalle taustakojeen ja tuon muovisen härpäkkeen. Kojeeseen oon tottunu hyvin eli ei paina korvalehdessä ja sen unohti aika äkkiä, mutta tuo korvakappale on aika vaikea tottua. Just miettiny, olisiko se tippi parempi sittenkin, kun korvakappaleellahan ei pitäisi olla väliä kuulemisen kannalta. Ketjun aloittajalle; kyllä kuulovamma vie sosiaalisista elämää kapeammaksi ja niin tuttua tuo, että jää ns. ulkopuolelle. Omalla kohdalla huulion lukeminen (tullut luonnostaan) auttaa paljon, mutta välttelen ihmisiä, jotka puhuvat epäselvästi ja mutisten. Tietysti voisi reilusti sanoa, etten kuule, mutta on tämä sellainen vamma, ettei siitä mielellään "huutele". Kyllähän kojeesta on sullekin varmasti apua, mutta itse olisin ennemmin ottanut huonon näön kuin kuulon. Kojeella kun ei voi kuuloa palauttaa samalla tavalla kuin silmälaseilla näköä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      11
      5624
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      87
      2956
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2832
    4. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      50
      2278
    5. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      25
      2251
    6. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      45
      2198
    7. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2180
    8. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      12
      1973
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1923
    10. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      18
      1846
    Aihe