Taaperon ripuli kestänyt 1,5kk

Kiukkis

Kuopuksella (1v 5kk) ripuli kestänyt kohta 1,5kk eikä paranemisesta tietoakaan. Terveyskeskuksessa käyty kolme kertaa mutta eivät ole paljoakaan voineet tehdä; kakkanäyte viety labraan (tuloksia ei vielä), Precosa-lääkitys ja laktoositon ruokavalio kokeilussa. Lähete keskussairaalaan.

Poika voi muuten hyvin mutta ripuloi 6-7krt/vrk ja nyt on pyllykin jo ihan palanut ettei edes rasvausta kestä. Vaippaa vaihtessa huutaa kuin puukosta sais. Yölläki jo ripuloi ja itkee pitkin yötä.

Alkaa jo itelläki käydä henkisen puolen päälle ja väsy painaa :(

2

90

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salmonellaa

      Kerro sitten mitä kakkanäytteestä paljastui.

    • slkgldjkgsjd

      Hei, lapsellasi voi olla suolisto-oireinen maitoallergia tai vilja-allergia. Ripulin lisäksi toinen klassinen oire on yöheräily ja -itku. Kokeile vaihtaa kaikki maitotuotteet soijatuotteisiin, mutta muista antaa kalkkitabletti. Vaikutus pitäisi näkyä alle viikossa. Jos ei muutosta, palauta maitotuotteet ruokavalioon ja tee sama testi kotimaisilla viljoilla. Altistustestin voi tehdä suolioireisillekin, lue linkki:

      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=skl00028

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1628
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1340
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      544
      1329
    4. 65
      1051
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      1000
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      776
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      112
      765
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      749
    9. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      703
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      667
    Aihe