Viime viikonloppuna keksittiin lähteä käymään naapurimökin pariskunnan kanssa ravintolassa pienen kunnan keskustassa eli vähän normaalia pidempi taksireissu tuli. Oli vaan muistissa karmea kokemus parin kolmen vuoden takaa kun Avensis-taksi tuli. Se nimittäin kolisi, rämisi, nitisi ja natisi kuin hajoaisi siihen paikkaan. Kyyti oli epävarmaa ja huojuvaa, erittäin epämukavaa.
Nyt tulikin Skoda Superb -taksi. Siinähän on tilat edustusauton luokkaa. On hiljainen, kyyti on tasaista ja mukavaa. Kysäsimme taksikuskilta vieläkö lie se Avensis taksissa, epäili olevan paalissa jo. Ei kuulemma ole enää lähikunnissakaan yhtään Tojo-taksia enää. Laatuautoja vain, Mersua, Volkkaria, Volvoa, Skodaa ym. paremman luokan autoa.
Nyt tulikin Skoda Superb -taksi. Siinähän on tilat edustusauton luokkaa. On hiljainen, kyyti on tasaista ja mukavaa. Kysäsimme taksikuskilta vieläkö lie se Avensis taksissa, epäili olevan paalissa jo. Ei kuulemma ole enää lähikunnissakaan yhtään Tojo-taksia enää. Laatuautoja vain, Mersua, Volkkaria, Volvoa, Skodaa ym. paremman luokan autoa.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Kyllä taksi-isäntä yleensä oppii kerrasta, eikä sitä ainoaa kylätaksia ole vara pakjalla seisottaa tai jatkuvassa "huollossa".
On siellä kunnassa kymmenkunta taksia. Laatuautoja kaikki nykyään.
Kiitos vaan naapuri mukavasta taksiajelusta. Onhan se aivan toista kuin oma vanha länsiautomme ja oikein takapenkillä sai matkustaa.
Se oli kyllä mökkikesämme ehdoton kohokohta, kiitos.
Oli meillä kivaa siellä työläisten vappujuhlissa. Siellä riitti saman aatteen kannattajia.
Älä varasta toisten nimimerkkejä.
Kyyti oli tosiaan Superbissa vähintään yhtä hyvää kun muissakin tilavissa länsiautoissa.
Jos liikkuu Toyotalla pitää olla vappunaamari. Ei siitä muuten ilkeä astua pois.
On mahtavat tilat takapenkillä tuossa Superb:ssä. Työkaveri oli kerran kyydissäni. Hän totesi heti lähiessä takapenkiltä, että tulipa ministerimäinen olo.
Niin jäi kertomatta, että Supebin takapenkillä mahtuu pari miestä touhuamaan kivasti.
no, jätetään ne Pekan ja Antonion touhut tällä palstalla kommentoimatta....
Mökkeily tekee ihmisistä hulluja.
Älä ole kade, vaikka joudutkin asumaan kunnan vuokrakasarmissa
Niin. Katsoin juuri Hxxxxxxxxx kaupungin asunnot oy:n parkkipaikkaa. Madallettuja Bimmereitä ja muita vanhoja "saksalaisia", corollat sun muut perusautot löytyi. Sillä kertaa ei kymmenien autojen joukossa yhtään Skodaa. Eikä juurikaan uudehkoja autoja. Merkkitietoista porukkaa, varakkuudesta ja laatutietoisuudesta en tiedä...
Skodistit asuvat yleensä upeissa omakotitaloissa.
Unohdit kertoa,että kun asuntolaina on maksettu vaihtuu Itäblokin Skoda premium Länsiautoon.
Asuntovelka on maksettu ja ajan premiumilla. Skodakin on länsiauto jos et asiaa tiennyt.
Heh, ja missähän päin itäkainuuta tuollaita löytyy?
Päivän paksuin alemmuuskompleksii
:-)
kyllä pituussuunnassa. Mutta leveyssuunta on jäänyt esikuvan eli 90-luvun Passatin tasolle. Kun sattuu riski mies kuskiksi niin kun istun etupenkille niin on ihanan intiimiä kun on olkapäät päällekkäin.
Eli 90-luvun Passat oli ahdas pikkuautomainen kurjuus-kinneri?
Eikähän se hääppöinen ole nykyiselläänkään. Sen vanhan version peruja superppi on vähän sellainen kirkkovenemäinen kapea pitkä puikkari.
Optinen harha tuo sinun kirkkovene kuvaus. Katso ja vertaa mittoja muihin autoihin, eteenkin leveysmittoja
Tilaa kyllä mutta kori on aikansa elänyt,ei kiitos ei.
Olipa siinä elämystä kerrakseen, kun pääsi skodan kyytiin, avensiksen takapenkillä kyllä kelpaa myös matkustaa ei minkään laista eroa euromerkkeihin.
Avensiksen kyyti on hirveää. Ei Japsit osaa tehdä alustaa autoon, no eivät kyllä muutakaan.
Superbissa on luksuskyyti.
Tosi tasainen ja hiljainen kyyti onkin.
Se on kunnon taksikyytiä.
Parasta kyytiä on.
Superbin kyydissä tuntee itsensä kuninkaaksi.
Kuninkaallista kyytiä.
Skoda-taksin voisi ottaa vaikka huvikseen, niin hyvä on kyyti.
Mikä ettei.
Taidanpa ottaakin.
Superb on mahtavan hyvä taksi.
Uudesta tulee vielä parempi.
Uudessa Superbissa entistä paremmat tilat.
Ja onhan se todettu Rolls Roycen veroiseksi.
Tämä uusi Superb on aivan mahtava taksi.
Superbin kyydissä on ilo matkustaa.
Avensis tuli kerran niin käskin sen hakemaan Skodan mutta Ave hajosi välille.
Tuon totuudellisuuteen en ota kantaa, mutta taksitkin saattavat hajota joskus. Minulle tällainen tapaus sattui kerran Britanniassa. Eräältä Kanaalin saarelta (Isle of Wight) lähtiessä isäntäni kysyi, sopiiko hänen tilata taksi heidän luottofirmastaan minua vastaan Portsmouthin satamaan. Hyväksyin tarjouksen kiitoksin. En kuitenkaan päässyt tuolla taksilla pitkällekään, kun matka tyssäsi konevikaan!
No, taksissa oli sentään radiopuhelin (elettiin vuotta 1988) ja ihmeen nopeasti samasta taksifirmasta tuli korvaava vossikka paikalle. Ehdin hyvin Heathrow'n kentälle koneelleni.
Epäonnisen taksikuskin auton merkin olen autuaasti unohtanut.
Varmaan ollut Toyota D4D.
Ne eivät kestä yhtään.
Ovat kaali-Tojoja.
Kauheita riisi/kaali rotteloita!
Minä minkään riisipussin kyytiin lähtisikään.
Siinpä mainio taksi.
Paljonhan noita onkin taksissa.