Erilainen ulkonäkö/tyylin vaihtaminen asiakaspalvelutyössä

käläpilu

Moi kaikille!

halusin kysellä otsikon kertomasta asiasta.
Eli olen reilu parikymppinen (miespuolinen) myyjä. Olin vielä koulussa, kun sain työpaikan, jossa olen edelleen. Ennen ensimmäistä työvuoroani kyseisessä paikassa, otin pois kaikki lävistykseni ja vaihdoin ns "rajumman" hiustyylini lyhyeksi ja vaihdoin väriä niin ikään "normaaliin" suuntaan. Jatkuvasti tämän parin vuoden aikana, jonka olen ollut töissä, olen tuntenut elämäni feikiksi. En voi olla sitä mitä olen. Kaipaan lävistyksiäni ja erilaista ulkomuotoani, koska se on sitä mitä minä olen.

Kuitenkin, lähes joka päivä kun asioin eri yrityksien liikkeissä asiakkaana, pistää silmään se, että monella kassatyöntekijällä on kasvoissa lävistyksiä. Heillä on näkyviä tatuointeja ja shokkivärejä hiuksissa. Tietysti joidenkin asiakkaiden kannalta se ei ole normaalia ja saattaa vaikuttaa yritykseenkin. Mutta onko yrityksillä tosiaankin niin suuri valta, että he voivat vaatia työntekijältä identiteettimuutosta? Vaikka kuinka pätevä olisi, ei ehkä saa jatkaa töissä sen takia, että päättää olla oma itsensä ja käyttää meikkivoidetta.
Itselläni on juuri 5 viikon loma menossa. Maassa, jossa kassatyöntekijöilläkin on lävistyksiä, erilaisia hiustyylejä ja tatuointeja.

Tekeekö se minusta pahemman asiakaspalvelijan tai ihmisen, jos käytän piilolinssejä? Tai jos muotoilen hiukseni erilaisesti? Kyseessä on kuitenkin minun oma elämä, omat tarpeet olla sellainen kun olen.

nyt, kun olen lomalla ulkomailla, päätin että kerrankin, 15 vuoteen, olen sellainen kun minusta tuntuu. Haukkukoot asiakkaat, niin ne tekevät muutenkin joka päivä. Haukkukoot massan mukaan menevät, niin ne tekevät aina

Mutta jos nyt vaihdan tyylini sellaiseksi kun se on sisälläni -mitä tapahtuu?

Joka päivä saan positiivista palautetta asiakaspalvelustani. Niin mummoilta kuin parikymppisiltä jätkiltä. Eli uskallanko?

1

205

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummojapelottaa

      Minusta jokainen työnantaja voi rajata työntekijöiden lävistyksiä, vaatetusta yms, tiedä sitten miten se on reilua. Minulle tätä on perusteltu sillä, että se pelottaa osaa asiakkaista ja antaa firmasta väärän kuvan, sekä edustaa firmaa huonolla tavalla.

      Yhdellä työnantajalla minun piti poistaa kaikki lävitykset, ainoastaan sain pitää pienen nenäkoruni ja korvakorujen suuruus rajattiin sentin halkaisijaan.
      Toisella työnantajallani sain pitää lävistykseni, mutta vaatteet eivät saaneet olla tiukkoja, eli ne eivät saaneet tuoda kurveja esiin.
      Kolmannessa työpaikassa jouduin luopumaan jokaisesta lävistyksestäni, sekä minun piti piilottaa värikkäät etuhiukseni visusti pannan alle.

      Lävistysliike tms on luultavasti ainoa paikka, jossa ei haluta piilotella myyjien persoonaa ja kielletä omana itsenään olemista.

      Itse dikkailen työpaikkoja, jossa jokainen saa työskennellä omana itsenään, eikä siellä asiakkaat tuomitse juuri tämän "vapauden vuoksi".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe