Pajulintukannat romahtavat

Luonto tuhoutuu

Taas yksi surullinen uutinen, pikkulinturintamalta:

http://yle.fi/uutiset/miljoonat_pikkulinnut_kadonneet_suomesta__taustalla_ehka_ilmastonmuutos/7468485

Varmasti tuo Saharan aavikoitumisen laajeneminen on ongelma muuttolinnuille sitä ylittäessä. Ja asutuksen ja rakentamisen laajeneminen syö koko ajan maapallon elonkehää (biosfääri) joten levähdyspaikat katoavat.

Lyön silti vielä pöytään muutamat vakavat -mutta estettävissä olevat- syyt jotka tuhoavat pikkulintukantoja:

-metsästys: Välimeren maat (Kreikka, Kypros, Italia, Ranska, Pohjois-Afrikan maat) pyydystävät valtavat määrät lintuja verkoilla ja liimatikku-ansoilla ruuaksi (EU:kaan ei saa näköjään Ranskaakaan kuriin, saati Kyprosta ja Kreikkaa)

-vapaana kulkevat kissat (valtava ongelma josta ihmeellisesti vaietaan; liekö syynä se että valtaapitävistä tai heitä äänestävistä isolla osalla on kissoja) jotka tappavat pelkästään Suomessa miljoonia pikkulintuja vuodessa, Britanniassa kymmeniä miljoonia ( fanaattisia kissaihmisiä saa uskomaan että se kissa voi aivan hyvin jos sitä ulkoilutetaan valjaissa tai ulkohäkissä eikä välinpitämättömyyttä kuriin eli kissoja hylätään kulkukissoiksi) (muistaakseni Uudessa-Seelannissa ja Borneossa aloitettiin valtava kissanmetsästys jossa tavoitteena saada lopetettua kaikki kulkukissat)

Nyt pitäisi isolla konsensuksella alkaa tekemään noista kahdesta edes loppu, eli kissojen vapaana kuljeksimisesta ja pikkulintumetsästyksestä.

0

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

        ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
        Maailman menoa
        343
        6878
      2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

        Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
        Maailman menoa
        67
        5948
      3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

        No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
        Maailman menoa
        194
        5416
      4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

        Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
        Maailman menoa
        80
        4221
      5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

        ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
        Maailman menoa
        48
        3428
      6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

        Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
        Maailman menoa
        66
        3385
      7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

        Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
        Maailman menoa
        6
        3383
      8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

        sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
        Maailman menoa
        35
        3069
      9. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

        ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
        Maailman menoa
        40
        2683
      10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

        Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
        Maailman menoa
        12
        2297
      Aihe