Uusi koulu ja homeesta (?) johtuvat iho-ongelmat

toivotonta

Aloitin kuukausi sitten uudesssa lukiossa. Olen kärsinyt lievästä aknesta ennen, ja saanut siihen lääkkeet. Kesän alussa löysin itselleni sopivat kasvojen puhdistusaineet jotka auttoivat. Koulun alettua, heti ensimmäisestä viikosta lähtien ihoni on mennyt paljon huonompaan kuntoon. Posket ja leuka kukkii, käytän täsmälleen samoja puhdistusaineita ja meikkejä kuin ennenkin, syön samalla tavalla ja ulkoilen ym, elämäntavat ei ole muuttuneet.

En ole ainut ystäväpiirissäni, kenen iho-ongelmat alkoi juuri koulun alettua, ja eräs ystäväni oireilee homeesta paljon pahemmin. Koulu ei kuitenkaan ole julkistanut tietoa homeongelmasta.

Voivatko iho-ongelmani johtua homeesta? Altistun homeilmalle myös harrastuksessani, ja koin samanlaisia oireita vuosi sitten viettäessäni paljon aikaa harrastustiloissa.

Mikäli tämä johtuu homeesta, saanko mitenkään oireita lievitettyä?

4

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saat lievitettyä, tehokkain on ottaa hatkat/vältellä oireita aiheuttavia tiloja!

    • Lappeenranta
    • Koo

      Paras apu on ehdottomasti mahdollisimman vähäinen ajan vietto homeisissa tiloissa.
      En halua peloitella, mutta homeelle voi herkistyä ja sitäkautta oireet voivat ilmetä ihan pienistäkin homeisessa ympäristössä vietetystä ajasta.
      Siskollani ilmenee samanlaisia ongelmia homeen takia, elikkä näppylöitä putkahtellee.

      Merisuolasta tehty vesiliuos voi rauhoittaa ja vähentää näppylöitä ja tappaa iholla hengailevat homeitiöt. Huomattiin suhteellisen tehokkaaksi ja kannattaa sitä kokeilla ainakin!

      Kannattaa ottaa asia puheeksi rehtorille ja vaatia jonkinlaisia hometarkastuksia ja ilmanlaadun tutkimisia.

      • ihmettelijät

        Sitä voi oireilla pienistä määristä. Riittää kun tulee tilasta jossa on ollut hometta. Vaatteissa tulee mukana homeen haju. Sitä ei peitä mikään o päin vastoin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      183
      3366
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2585
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2420
    4. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2399
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2351
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      5
      1990
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1770
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1659
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      32
      1633
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1367
    Aihe