Aloitin kuukausi sitten uudesssa lukiossa. Olen kärsinyt lievästä aknesta ennen, ja saanut siihen lääkkeet. Kesän alussa löysin itselleni sopivat kasvojen puhdistusaineet jotka auttoivat. Koulun alettua, heti ensimmäisestä viikosta lähtien ihoni on mennyt paljon huonompaan kuntoon. Posket ja leuka kukkii, käytän täsmälleen samoja puhdistusaineita ja meikkejä kuin ennenkin, syön samalla tavalla ja ulkoilen ym, elämäntavat ei ole muuttuneet.
En ole ainut ystäväpiirissäni, kenen iho-ongelmat alkoi juuri koulun alettua, ja eräs ystäväni oireilee homeesta paljon pahemmin. Koulu ei kuitenkaan ole julkistanut tietoa homeongelmasta.
Voivatko iho-ongelmani johtua homeesta? Altistun homeilmalle myös harrastuksessani, ja koin samanlaisia oireita vuosi sitten viettäessäni paljon aikaa harrastustiloissa.
Mikäli tämä johtuu homeesta, saanko mitenkään oireita lievitettyä?
Uusi koulu ja homeesta (?) johtuvat iho-ongelmat
4
115
Vastaukset
Saat lievitettyä, tehokkain on ottaa hatkat/vältellä oireita aiheuttavia tiloja!
- Lappeenranta
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12515579
Lappeenrannassa uudet ja vanhat talot homeessa - Koo
Paras apu on ehdottomasti mahdollisimman vähäinen ajan vietto homeisissa tiloissa.
En halua peloitella, mutta homeelle voi herkistyä ja sitäkautta oireet voivat ilmetä ihan pienistäkin homeisessa ympäristössä vietetystä ajasta.
Siskollani ilmenee samanlaisia ongelmia homeen takia, elikkä näppylöitä putkahtellee.
Merisuolasta tehty vesiliuos voi rauhoittaa ja vähentää näppylöitä ja tappaa iholla hengailevat homeitiöt. Huomattiin suhteellisen tehokkaaksi ja kannattaa sitä kokeilla ainakin!
Kannattaa ottaa asia puheeksi rehtorille ja vaatia jonkinlaisia hometarkastuksia ja ilmanlaadun tutkimisia.- ihmettelijät
Sitä voi oireilla pienistä määristä. Riittää kun tulee tilasta jossa on ollut hometta. Vaatteissa tulee mukana homeen haju. Sitä ei peitä mikään o päin vastoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2962676Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001409- 1081261
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831251Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991225Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581195- 451063
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi75976Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22900- 33807