Minkäikäiset päällystää kirjoja?

Alas pakkopäällystys

Olen aina kauhistellu syksyistä kirjojen päällystysrumbaa joka on kasautunu vanhemmille. Enhän minä siellä koulussa ole!!! Ja silti juuri minun pitäisi ehtiä päällystää pino kirjoja parin päivän varoajalla perjantaiksi!!! Tai muuta yhtä älytöntä. Tänä syksynä viides- ja neljäsluokkalaiset lapseni olivat yllättäen sitämieltä että osaavat homman itse. Kontaktimuovia sitten länttäsivät kirjojen päälle vaihtelevalla lopputuloksella: onhan niissä ilmakuplia ja mittavirheitä, mutta homma on itse tehty! Miten teillä muilla: millä luokilla tai minkä ikäisenä lapsenne alkoivat itse päällystää oppikirjansa? Itse muistan lapsuudestani että kirjoja opeteltiin päällystämään koulussa: ope neuvoi, ei tarttenu kotona vanhempien paneutua siihen. Ja silloin vanhoina hyvinä aikoina kirjat sai päällystää värillisellä muovilla tms. joka ei tarttunut kiinni: sitä oli lapsenkin helpompi käsitellä kuin kontaktimuovia joka nykyään taitaa olla se ainoa sallittu kirjojenpäällyste.

3

205

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihquu, vai mitä???

      HIRVEÄÄ!!!

      Ajattele; JOS olisit päällystänyt, et olisi ehkä ehtinyt esim. kirjoitella tänne tätä älykästä viestiäsi! Sinulle olisi ehkä tullut KARMEA STRESSI ja sen seurauksena olisit alkanut kirjoitella trolliavauksia netin keskustelupalstoille! ONNEKSI niin ei käynyt.

    • Päällystäjä

      11-vuotiaana rupesin päällystämään itse koulukirjani, koska kyllästyin katselemaan kun isä raivosi kontaktimuovin kanssa. Ei se minun mielestäni ollut vaikeaa. Se oli itse asiassa niin hauskaa, että päällystin sen jälkeen omatkin kirjani. Ei niihin mitään ilmakuplia tule, jos kiinnittää sen muovin pieninä annoksina. Jos lätkäisee koko muovin kerralla kirjan päälle ja rupeaa vasta sitten silottelemaan sitä, niin totta kai siihen silloin jää vaikka kuinka paljon ryppyjä...

      • Erkkaopetar

        Minun erityisluokallani oli kaksi tyttöä, jotka olivat niin näppäriä käsistään, että päällystivät koulussa luokkakavereidenkin kirjat. Jälki oli erinomaista. Kyse kuudesluokkalaisista.

        Tähän pätee varmasti sama, mikä niin moneen muuhunkin: Harjoitus tekee mestarin.

        Aineenopettajana toimiessani aina uusia kirjoja jakaessani oli tarjolla myös muovia ja oppilaat päällystivät kirjat itse. Monet päällystivät myös kaverin kirjan, jos toinen ei uskonut itse osaavansa niin hyvin, tai sitten tehtiin yhteistyönä.

        Niillä, jotka pitävät kirjojen päällystystä isona ongelmana, on asiat hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      209
      2229
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      164
      1479
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1101
    4. 59
      948
    5. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      57
      941
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      937
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      841
    8. 93
      797
    9. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      120
      741
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      717
    Aihe