Jarrut rahisee

307

Jarrattuaessa polkimella tai käsijarrulla oikea takajarru rahisee. Jarrupalat ja -levy kuitenkin kunnossa. Puhdaskin pitäisi olla.
(Auto on siis Peogeot 307)

Onko muilla ollut samaa vikaa? Mistä voisi johtua?

3

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SRi

      ...niin ne rahisee. Kuuluu sellaisten autojen ominaisuuksiin joissa on takana levyjarrut. Levyjarruihin kertyy varsinkin talvikeleillä likaa ja kuraa joka siellä rahisee. Mulla on ollut kaksi 307:aa ja molemmissa sama vaiva. Siihen täytyy vaan tottua. Eikä Pösö ole ainut automerkki jossa on kyseinen ongelma.

      • 307

        Vai niin pösössä... ja läpi koko kesän. Eipä vain Mazdassa rahissut jarrut 11 vuoteen, eikä todellakaan ole ominaisuus kaikissa autoissa missä takana levyjarrut. Taitaa olla ranskalaisten oma keksintö.
        Nyt sitten tulee talvi ja takaluukku poistettava käytöstä, sitä kun ei saa kiinni pakkasella hienon mikrokytkimen vuoksi.
        Voi meitä pösilöitä pösön omistajia...


      • SSi

        Ei ne rahise jos auto pelaa niinkuin on suunniteltu. On se noloa jos aina jarruttaessa kuuluu tahaa jumalaton rahina, minä vaihtaisin autoa. Ei sellaiseen voi tottua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      114
      7293
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      98
      5233
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3486
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3412
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2524
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1501
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1451
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      48
      1290
    Aihe