en omista aselupia,,mutta haluaisin piekkarin tarkkuus ammuntaan..
ei minulla ole mitään rikoksia eikä muutakaan taustalla 'mustaa'.......armeija suoritettuna,,
metsästyskäyttoon en sitä halua ,,vaan pahvinpuhkontaan,,ja pepsi purkkien reijitykseen tms.
saanko piekkarin luvat ?
6
276
Vastaukset
- yyako
No et saa sitä täältä vaan pitää viedä hakemus poliisille.
- aina uusi
just-just..mutta jos joku toinen on käynyt saman prosessin läpi..niin haluu tietää
- tämmönen
Täytyy osoittaa missä ampuu ja mihin perustuu oikeutesi ampua radalla, liity johonkin ampumaseuraan niin siitä se lähtee.
Älä mistään pepsi purkkien reijityksestä puhu vaan, Pienoiskiväärissä on kaksi kilpailulajia: 3 x 40 laukauksen asentokilpailu eli täysottelu ja 60 laukauksen makuuasennon kilpailu.
Näitä alat harrastamaan kun sitä lupaa haet.
Vie lupahakemus poliisille niin alkaa homma eteneen kyllä sitä luvan saa kun vaan hakee sitä. - Pyssy-Pate
Ei riitä pelkkä "aikomus aloittaa" -selitys luvan perusteeksi. Eli jos ei ole metsästyskorttia, niin pitää olla esittää dokumentit ampumaharrastuksesta. Hukkaan menee lupahakemusrahat, jos haet lupia ilman joko metsästyskorttia tai ampumaseuran jäsenyyttä. Näin on nykyään.
- eeee1111
Joo tottakai saat luvat! Paras peruste on pullojen ja tölkkien ammunta omalla pihalla, kun kerta ratoja ei ole.
- Varmista 1 pieska
Aloittajan on pakko olla provo koska aseasiat ovat olleet niin paljon mediassa ettei kukaan edes hieman aseista kiinnostunut ole voinut jäädä sitä huomaamatta joten tuskin hän aloittaisi keskustelua siitä täällä jossa asiaa on pohdittu jo vuosia.
Selaa näitä kirjoituksia jos haluat saada tietoa luvan hankkimiseksi,poliisi nimittäin on se jolta sitä haet,se tässä on jo käynyt ilmi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172463
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70927Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää137872- 45851
- 59817
- 42796
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44765Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130704