Mitä seuraavaksi?

Nyt olisi kerättynä (osa alkup.lähteistä tarkastamattomia) suvusta esivanhempia 1700-luvun alkuun. Mitä seuraavaksi? Noiden tietojen tarkistus alkup.lähteistä, mutta mitä muuta, mistä voisi löytyä jonkinlaista tietoa ko. henkilöistä? Mistä voisi löytää tietoa 1600-1800-luvun sotilaista?
4655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Paikallishistoriat ovat yksi hyvä lähde. Usein niissä on joitakin tapauksia oikeuden pöytäkirjoista, talojen haltijoiden luetteloita jne. Saatat löytää sukuusi kuuluneiden ihmisten tietoja.
Maakunta-arkistoissa on perukirjoja talletettuna suuria määriä. Kuolinpäivän ja -paikan mukaan saatat löytää ko. henkiön perukirjan.
Seuraamalla henkilön tietoja kirkonkirjasta toiseen voit myös saada kuvan hänen elämänvaiheistaan.
Joissakin seurakunnissa on kirkonkirjojen lisäksi esim. sakotettujen luetteloita. Ties vaikka sieltä tärppäisi.
Sotilaita ei omaan sukuuni ole kuulunut, joten en uskalla mennää neuvomaan.
Suosittelen että käyt sukututkimuskurssin. Niissä nämä asiat hyvin käsitellään.

Äänestä

Tuonajan sotilasasiakirjat saa parhaiten käyttöönsä Ruotsin kansallisarkistosta. Lainaavat myös kotiin toisin kuin Suomen pihtaava kansallisarkisto.

http://www.svar.ra.se/

Ylläolevasta osoitteesta hakuun pääkatselmusrullat (general mönsterrullor). Sitten vaan kortit kotilainaan ja kirjaston lukulaitteelle (ellei ole omaa kotona) tutkimaan. Hintakin on kohtuullinen.

Äänestä
  • Kyllä minä ainakin olen kaukolainaillut sotilasrullia maakunta-arkistoista ja maakuntakirjastoista.
    Harmillista on, että KA:ssa on kyllä paljonkin sellaisia mikrofilmirullia, joita ei ole missään muualla ja KA:han ei lainaa ulos muuta kuin noille isoille maakuntakirjastoille ja maak.arkistoille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mie kirjoitti:

Nyt olisi kerättynä (osa alkup.lähteistä tarkastamattomia) suvusta esivanhempia 1700-luvun alkuun. Mitä seuraavaksi? Noiden tietojen tarkistus alkup.lähteistä, mutta mitä muuta, mistä voisi löytyä jonkinlaista tietoa ko. henkilöistä? Mistä voisi löytää tietoa 1600-1800-luvun sotilaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu