Torpedo Duomatic

on alkanut rutista ja kirskua huomiotaherättävän äänekkäästi kakkos- eli ylivaihteella. Mikä näissä yleensä menee aiheuttaen tuon ilmiön? Ykkönen eli suora on äänetön.
En ole vielä uskaltanut avata napaa koska epäilen, että osaan koota sen useammalla kuin yhdellä tavalla...
2247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

öljyn puute vanhemmissa duomaticeissa oli rasvanippa,uudemmissa ei ,

Äänestä

Duomatic purettu, putsattu, rasvattu ja kasattu. Käytetään hätätilassa tai kunnostetaan jos varaosia saa (ei muuten taida saada, Suomesta ainakaan!).
Napaan oli joskus päässyt vettä ketjupyörän puolelta. Aurinkopyörä, planeettapyörät ja niitten akselit ruostuneet ja pahasti kuluneet. Ketjupyärän puoleisessa isossa laakerissa alkava vika: yksi pistemäinen kuoppa laakeripinnassa. Akseli myös kulunut noin 0,4 mm ohuemmaksi suunnilleen keskeltä. Kaikkialla, varsinkin jarruissa hyvästi rasvaa lukuunottamatta planeettapyörien akseleita, jotka käytännössä pilalle kuluneita ja kuivia. Kirskunta kuului niistä.
Tämä vain tiedoksi kun vaikuttaa, ettei kukaan koskaan ole kyseistä värkkiä edes avannut. Tai haluaa päteä pitämällä tietonsa vain itsellään kun sitä muuta tietoa ei olekaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sitroen. kirjoitti:

on alkanut rutista ja kirskua huomiotaherättävän äänekkäästi kakkos- eli ylivaihteella. Mikä näissä yleensä menee aiheuttaen tuon ilmiön? Ykkönen eli suora on äänetön.
En ole vielä uskaltanut avata napaa koska epäilen, että osaan koota sen useammalla kuin yhdellä tavalla...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu