Kannattaako renkaat hankkia netistä (talvirenkaat)?

rengaspena

Vertailin hintoja mutta "ammattilaiset" väittävät että netissä myydään vanhoja renkaita, joiden ominaisuudet ovat huonommat.

Tuo kumihan vanhenee aika nopeasti, joten miten voi tietää ovatko netin renkaat uutta vain vanhaa tavaraa? Tietty tämä on varmaan rengasliikkeiden pelotteluakin osa.

Mistä olette ostaneet ja minkälaisia kokemuksia on? Kannattaako ostaa lainkaan, vai pelkästään kesärenkaita?

Katsoin että http://www.camskill.co.uk/ myy aika edullisia renkaita mutta muitakin tietysti on, ihan Suomen markkinolle suunnattuja ulkomaisia firmoja kuten rengas-online tai tyremate (renkaanvaihtoon.com). Tuolta brittifirmasta ei taida uskaltaa ostaa ainakaan talvirenkaita?

Jos netistä tilaaa, niin periaatteessahan tuon renkaan voisi vaikka itse vaihtaa vanteelle (http://www.vaihtari.fi/blogi/halvat-renkaat-netista/). Siinäkin säästäisi rahassa, vaan ei tietysti ajassa.

5

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 365 kondomia

      Kyllä renkaat kannattaa ostaa netistä, ne ovat siellä paljon halvempia vaikka rahtikin sisältyy hintaan.
      Rengasliike veloittaa 130 € omien (netti)renkaiden rengastyöstä ja alle laitosta.

      Rengasliikkeestä ostettuun hintaan sisältyy vannetyöt, tasapainotus, alle laitto, vahojen renkaiden kierrätysmaksu ja toisen rengaskerran vannepesu.

      Varsinkin pahimman sesongin ulkopuolella hinnat ovat vieläpä neuvoteltavissa.

      a goodyear

    • pieniä ne säästöt

      Rahat Suomeen ja paikallisiin rengasliikkeisiin. Nettikauppa voi olla jossain tapauksessa hieman halvempi, mutta siitä tule vaivoja. Palautukset, takuut ja ongelmat onkin sitten oikein mukavia kun nettikauppa on myyvinään priimaa ja joku paikallinen rengasliike väittää että renkaissa se vika on.

      • ihgu selfie

        Ei, en ole rengasliikkeessä töissä, eikä ole kukaan tuttukaan.
        Uudet kesärenkaat oli aika hankkia, ja aluvanteet tahdoin uudet myös, vanhoista kesä aluista tuli talvivanteet.
        Netistä halvin olisi ollut 590e pihalle tuotuna.
        Ei pelottanut takuu yms asiat, mutta silti menin läheiseen rengasliikkeeseen asioimaan, siellä täysin sama setti 640e.
        Normipalkkainen olen, mutta ei minua joku 50e heilauta suuntaan eikä toiseen.
        Ei vaan jaksa tätä netti sitä netti tätä, kohta kaatuu kaikki puljut ja duunit katoaa.
        Eihän täällä kukaan voi hinnoilla kilpailla jollekin jättifirmalle, jolla ei parhaassa tapauksessa ole edes mitään toimitiloja saati varastoa.
        On vaan muutama kaveri, joka ylläpitää jotain hyvää kauppaohjelmaa, joka super nopeasti välittää asiakkaan ostot eteenpäin.
        Miten siinä voi kilpailla?
        Ostan paljon kaikkea käytettynä, yksityishenkilöiltä, mutta mitään uutta en mistään ulkolaisesta tai kotimaisestakaan nettikaupasta tilaa.
        En tiedä kuka tai mikä liikkeen omistaa, jossa tänään asioin, mutta oli siellä ainakin ihmisiä töissä, jotka ihan Suomessa varmaan palkkansa kuluttavat, jonka maksuun siis tänään pieneltä osalta osallistuin.

        Hajuvettä pitää ostaa kans tälläviikolla, netissä englannista tilattuna 53e, Suomessa n.70e, en kaadu siihenkään.

        Netti sitä netti tätä.

        Täti 79v. oli ihmeissään kun tyttö pankissa veloitti 6e per lasku.
        Täti oli vuosia ylpeä, kun oppi maksuautomaattia käyttämään, nyt ne on paikkakunnalta lopetettu.
        Kaupunki kyllä järjesti ihan kirjastossa nettipankki illan pankin avustuksella.
        Ei tullut tädistä silti netin käyttäjää, ei tajunnut täti miksi olisi pitänyt monen sadan euron tietokone ostaa ja liittymä vielä.
        Hänhän halusi vain laskut maksaa, viedä siis rahaa pankkiin.

        Jihuu netti, pitää varmaan lataa joku ihgu selfie intstikseen tai faceen tägillä mitä elämä ois ilman nettiä...


    • tilasin

      Täältä saa renkaat halvemmalla kuin kahdelta tunnetuimmalta ja halvimmalta netti myyjältä. Laittaa vielä muutaman euron vielä halvemmaksi hinnat. www.vmautojakone.fi lahdesta vanhaa helsingintietä 140 jokimaan risteyksestä helsinkiin päin n.10km. Myös: iltaisin ja viikonloppusin myös sunnuntai.
      Renkaat tilataan vasta kun asiakas on ne maksanut.
      tässä yksi esim: Hankook Winter I Pike RS W419 185/65 R15 92T nastarengas H. 70€ / KPL.
      4 x renkaat rengastyöt edullisesti pelti ja alut 15"asti 50€ 16" ja isommat alumiinivanteet 60€. tarvittaessa alle laitto.
      Ilmastoinnin täydellinen huolto 50€ 1000g asti.
      Pelkkä toisien vanteiden alle vaihto 20€. Huolto työt 40€ / h tai sopimuksen mukaan.

    • Ålli12

      www.biketema.fi ja www.rengaskontti.fi oon tilaillut hyvin on homma pelannut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2255
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1968
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1509
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1347
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      95
      1066
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      987
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      752
    Aihe