Mikä peto asialla?

maalla asuva

Pihassamme oli pupujussi jolta oli pääsyöty eikä muu ollut maistunut mikä peto tekee tämmöistä tuhoa?

12

8156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lyyti

      Vastus palstan nimimerkki Maza sehän se sellaista tekee.

    • Huhuu

      Se on ollut Huuhkaja.

      • epätietoinen

        Vaan meillä oli jokunen vuosi sitten jäniksen raato ladon alle viety.Pää vaan oli irti ja korvat irrallaan pään vieressä.Siis mitään ei ollut syöty.Ja leikkuu ei ollut tapahtunut veitsellä.Jonkun elukan tekosia,mutta minkä?


    • Arvo Kyyrölä

      Se on ollu meidän naapurin Eino. Se keräilee eläinten päitä.

    • Koiran ajostakin

      Ilves syo pään ensin. Jos tulee häirityksi niin lähtee herkästi karkuun.

      Kerran jänismetällä koiranajo loppui kesken ja paikalle mennessä löytyi vain kuollut jänis ilman päätä. Kyseinen koira ei koskaan koskenut kuolleeseen jänikseen joten syyllinen oli ilves joka tappoi jäniksen söi pään mutta lähti karkuun paikalle tullutta haukkuvaa koiraa.

      • Varjo

        Jep sama kokemus ilveksestä talviaikaan, söi pään mutta jätti muun osan syömättä.


      • Anonyymi

        Ei voi olla ilves, pupu on pelkkä snäksi, joten syö kokonaan.


    • Strix

      lopettavat saaliinsa katkaisemalla niiden niskat ja repivät usein isommilta saaliseläimiltä jopa pään irti. Tässä on saattanut vaikka huuhkaja tehdä tuon ja ottanut tyhmyyttään tai häirittynä väärän palan saaliista mukaansa.

      • Anonyymi

        Entä kun jäljellä on pelkkä pää ilma korvia?


    • Anonyymi

      Oisko kettuja näkynyt?

    • Anonyymi

      Kysymys on hyvä, suurin osa vastauksista hieman ”hihasta vedettyjä”. Totean seuraavaa:
      •Erittäin todennäköisesti HUUHKAJA. Huuhkaja mieltynyt jänisten päihin sekä lisäksi huuhkajakanta kasvanut.
      Moni ei havaitse huuhkajamäärän lisääntymistä, sillä kyseessä on yölintu. Lehtopöllöä huomattavasti matalampi huhuilu varsinkin kevättalvi-kevätöinä varma merkki.
      Samoin, jos varislinnut kerääntyvät agressiivisesti rääkyen ja ilmasta hyökkäillen jonnekin, paikalla on todennäköisesti huuhkaja. Tähän perustuu varisten tehokas pyyntimuoto huuhkajankuvaa houkuttimena käyttäen.
      Huuhkaja rauhoitettiin 1982. En näe rauhoituksen purkamiselle vielä aihetta, mutta tilannetta on seurattava.
      •Kommentoinnissa esitettiin vaihtoehdoksi myös ILVESTÄ. Jänis on iso ja jos ilveksen ruokailu häiriintyy se saattaa jättää saaliinsa. Toki ilves niin iso, että todennäköisesti kantaisi jäniksen mukanaan paetessaan.
      Toinen asia on kysymys siitä, miksi ilves jättäisi parhaimmat palat viimeiseksi ja aloittaisi päästä. Vain huuhkaja mieltynyt päähän, on ilmeisesti ”gourmee ruokailija”.
      Ilveskanta liian voimakas, metsästys jäissä, tarvitaan nopeita lainsäädännöllisiä toimia!

    • Anonyymi

      Meillä oli aikoinaan koira joka otti talvella jäniksiä kiinni,söi kyllä ensin paistit eli takajalat,aina aloitti syömisen peräpäästä.sillä oli 2 pentua mukana,ne tuli aina vähän myöhemmin osingoille.tarina on tosi!

    • Anonyymi

      Minkki tekee noin! Olen nähnyt 70 luvulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2992
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      68
      2857
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1832
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1699
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1632
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1610
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1279
    Aihe