Kiinalainen ammattitaito

Lohikäärmen maa

Jostakin syystä tuntuu että kiinalainen horoskooppi on luotettavampi kuin länsimainen. Tuntuu että heillä on pilkulleen kaikki määritetty ja on jotenkin tarkempi kuin länsimaiden, jossa ainakin minun kohdallani on paljon sellaista, mikä ei oikein sopinut kuvaan, vaikka perusjutut ovat voimakkaasti totta.

Lisäksi perinteinen lääkehoito on Kiinassa ihan oma luokkaansa, eikä sitä voi verrata muihin. Käytin Ayurvedaa, mutta tuntui aika simppeliltä vaikka auttoi. Kiinassa perinteinen hoito on tiedettä, salamystistä, syvää, kunnioittavaa.

Kamppailulajit Kiinassa on parasta maailmassa.

3

1610

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oletoikeassa

      kiinalla on maailman vanhin kulttuuri sekä muinoin kehittynein lääketiede. Sinänsä sääli, että se väistyy kiinassakin länsimaalaisen tieltä, mutta länsimaalainen lääketiede on tehnyt jättimäisiä harppauksia viimeisen n. 50 vuoden aikana. Raha tuhoaa länkkärin tällä hetkellä hurjaa vauhtia. Lääkkeet ovat maailman suurin business, hämärä business.. niiden on saatava kiinanmarkkinoiltakin rahansa.
      Arvostan ihmiskehoa kunnioittavaa perinteistä kiinalaista tiedettä. kehon annetaan parantaa itse itsenä niinkuin on tarkoitettu

    • Anonyymi

      Kiinalaista ja länsimaalaista horoskooppia ei saisi erottaa jyrkästi toisistaan. Ihmisen syntymäaika koostuu vuodesta, kuukaudesta/päivästä ja kellon ajasta.

      Taustalla on kummassakin tapauksessa yin ja yang. Länsim. merkissä tuli- ja ilmamerkit ovat yang polariteettia, ja maa- ja vesimerkit yiniä.

      Sen lisäksi länsimaalaisessa merkitys on myös elementillä, samoin kun vuosiluonteessa (kiin.) Länsimaalaisessa elementti on merkeillä oma vakio (härkä aina maa, vaaka aina ilma) kun taas kiinalaisessa jokaisella eläimellä on 5 elementtiä (metalli vuodet 0,1, vesi vuodet 2,3, puu vuodet 4,5, tuli vuodet 6,7, maa vuodet 8,9), jonka läpi ne käyvät 12 vuoden välein, mutta tässä elementtien yin tai yang on vakio - parilliset luvut ovat yang, parittomat yin, ja eläinmerkkien yin tai yan on vakio (tiikeri aina yang, härkä aina yin).

      Minä arvelen, että niillä kolmella ristillä oli merkityksenä todistaa, että Jeesus ja ryövärit oli kahden vuosituhannen ajaksi maan päälle annettu merkki.
      Niimittäin kun ristien yläosien välit ympäröi järjestyksessä yin luvuilla, saadaan toiselle puolelle 24 ja 24 ("Jumalalle 1 päivä on kuin 1000 vuotta), ja toiselle 8 ja 8 (8 on nk. "Jumalan" luku). Tästä on ollut puhetta profetiat palstalla "kuka antaa tukholmanprofetian jatkon" -osiossa.

      Pluto on nyt kauriissa, ja tätä aikaa sanotaan suurten valistuksien ajaksi. Arvelen, että aina näille ajoille tulee jonkinlainen profeetta tms. kertomaan asioista, ja etenkin nyt, kun tämä 2023 tulee olemaan viimeinen pluton käynti vesimiehessä, ennenkun siirrytään nk. vesimiehen aikaan n. 2160.

    • Anonyymi

      "Kiinalaista ja länsimaalaista horoskooppia ei saisi erottaa jyrkästi toisistaan. Ihmisen syntymäaika koostuu vuodesta, kuukaudesta/päivästä ja kellon ajasta"

      Vuosi- ja kuukausiluonne on luettava yhteen. Kellonaika kertoo mm. nousevan merkin. sekä tarkemmat planeettasijainnit yms.
      Lisäksi on hyvä huomioida luonteiden vastaavuudet.

      Rotta = Jousimies
      Härkä = Kauris
      Tiikeri = Vesimies
      Jänis (kissa) = Kalat
      Lohikäärme = Oinas
      Käärme = Härkä
      Hevonen = Kaksonen
      Vuohi = Rapu
      Apina = Leijona
      Kukko = Neitsyt
      Koira = Vaaka
      Sika = Skorpioni

      Eli jos henkilö on luonteeltaan härkä-jänis, hänen toinen vastaava luonneyhtälönsä on kalat-käärme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      205
      1240
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      81
      784
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      722
    4. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      209
      709
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      47
      641
    6. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      50
      635
    7. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      24
      565
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      560
    10. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      559
    11. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      550
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      292
      538
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      54
      528
    14. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      41
      521
    15. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      513
    16. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      504
    18. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      74
      501
    19. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      33
      489
    20. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      466
    Aihe