Mikähän olisi sopivampi talvirengaskoko V70:een
195/65/15 vai 205/60/16
195 on ilmeisesti halvempi?
195/65/15 vai 205/60/16
195 on ilmeisesti halvempi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Laittaisin 195/60-15 ,koska on muistaakseni ihan vakiona,tuo 65 korkeus on pikkasen iso.
205/60-16 kannattaa vaihtaa 55 sarjaiseen.
Kyllä tuo 195/60-15 on halvempi,ja kapeampana puoltaa talviajoa paremmin,jos ei ulkonäkö paina vaa´assa enempi.
Kyllä 195/65/15 on ainakin nykyisen mallin peruskoko.
Alkuperäiseen kysymykseen: ehdottomasti kapeampi ja korkeampi profiilinen talviajoon, on halvempi ja pitää paremmin talvikelissä ja on vähän mukavampikin.
Vanhemmissa,vuoteen -97, V70 ja 850:ssä on rengaskoko 195/60-15.
Siitä huolimatta,kapeampi rengas talviajoon,onko siinä nastat,tai ei on jokaisen henk.koht. kysymys.
Aivan, 850:n ja vanhempien V70:n rengaskoko on 195/60 R 15.
Käyttöohjekirjassa lukee kuitenkin, että suositeltu talvirengaskoko on 185/65 R 15.
Veikkaanpa, että autotehdas on perehtynyt tähän asiaan perusteellisemmin kuin kukaan tämän palstan keskustelijoista. On siis syytä pitäytyä suosituksessa.
Ei ainakaan 850:n vuoden -97
Leveällä parempi pito nykyrenkaissa, uskokaa tai älkää. Tietenkin kohtuus mielessä.
Miten niin leveällä pito parempi.
Joo kyllä,kuivalla asvaltilla,ja ilman nastoja.
Loskaliirto,on suomen tyypillisimpiä kuolemaan johtaneita,renkaista aiheutuneita kolareita.
Ja johtuu siitä,että leveät renkaat eivät riittävästi syrjäytä vettä,ja loskaa altaan,koska leveän renkaan pistekuorma,on pienempi,kuin kapean(kg/neliösentti)
Että se siitä,pito voi olla parempi jossain olosuhteissa leveällä,mutta ei nyt pistetä fysiikan lakeja uusiksi,sillä kai ne rallimiehetkin ajais lumiset,ja jäiset pätkät 225-renkailla, nykyisten 165-175 renkaiden sijasta.
Volvo 850 vm. 1996 niin sanotaan. Enpä ihmettelisi jos sama huomautus kuitenkin löytyisi myös 1997 käyttöohjekirjasta sieltä rengasosiosta tekstin joukosta.
Perustuskohan niiden rallirenkaiden pito hieman eri asioihin kuin siviilien...
Luulisit siviiliversioiden olevan peräisin,ei niitä kukaan saunanlauteilla keksi.
Kyllä se on testejä,ja vankkaa kokemusta,ei silti,että siviliautoissa sama renges olisi,kuin rallissa,muttä sieltä se kehitystyö saa alkunsa.
Ja luonnonlakihan se on,että mitä suurempi pistekuorma on sen purevampi talvirengas on (huom "talvirengas" )
mulla on V70-01 ja normaali koko on 195/65/15..
eikä ole yhtään liian korkea profiili.. hyvät ajaa eikä jyrise niinkuin matalat kumit!
nykyään näyttää olevan uusisakin paremmissa autoissa kuten mersuissa kokoja 225/60 16" ja kyselin asiaa parilta taholta, ja meinasivat ettei nykyään enää renkaan leveys ole niin pahasta, vaikka eihän se paras leveä paras varmaan ole. isoissa bmw;ssä suositus on 225/55 16"
köyhillä on kapeat renkaat ;-)