Olen VL ja kiusattu

Minua on kiusattu vuosia. Lukemattomia kertoja oma ihmisyyteni on kyseenalaistettu, älyni on mitätöity ja uskoni osoitettu vääräksi. Mitään loppua kiusaamiselle ei näytä olevan. Päin vastoin - se saa vaan isompia kierroksia ja ympärilleni kertyy vaikutusvaltaisempia kiusaajia.

Minua ei ole kuitenkaan kiusattu Vanhoillislestadiolaisessa uskon yhteisössä vaan sen ulkopuolella ja ulkopuolisten toimesta. Tämä jatkuu edelleen - julkisuudessa, kirkon pappien toimesta tälläkin Suomi24 -palstalla - vaikka olen Evankelisluterilaisen kirkon jäsen ja tietysti maallikoiden toimesta.

Vastoin perustuslain lupausta minulla ei ole uskonnonvapautta, ainoastaan jatkuva pilkka ympärilläni. Näin vapaassa ja demokraattisessa Suomessa vuonna 2014. Eikö minulla ole ihmisarvoa kirkossa ja Suomessa?
16109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Älä välitä, minä puolustan täällä tervettä elämää ja yhteisöllisyyttä. Jostain syystä te edustatte sitä ja joudun tai saan puolustaa teitä. Kielenkäyttöni on jonkun verran kovempaa kuin ihmisten keskimäärin, mutta olen oppi-isänne Lars-levin kanssa samaa mieltä siitä, että kuulija ymmärtää parhaiten kun puhuu hänen omalla "kielellä". Hänhän saarnasi sellaisilla kielikuvilla että piru.kin punastui.
Noh mä en tietenkään saarnaa, enkä ole hänen veroisensa millään osa-alueella, mutta yritän käyttää vastaavaa suoruutta näiden vaiheeseen jääneiden ruisrääkkien kanssa. Tai en mä mitään yritä, olen suora ihan luonnostaan...

Äänestä

Kirkko ei pilkkaa ainakaan minua, jos pilkkaisi, en maksaisi heille ainakaan. Uskonliikeessä olevat voi pilkata, ja onhan sekin eräänlaista pilkkaa jos tuomitsee esim sukulaisen

Äänestä
  • Kirkko pilkkaa minua ja salliin minun kiusaamisen koska olen VL!

    Äänestä

  • Törkeää kirjoitti:

    Kirkko pilkkaa minua ja salliin minun kiusaamisen koska olen VL!

    Sinä mikään Väestöliitto ole!

    Äänestä

  • valehtelua siis kirjoitti:

    Sinä mikään Väestöliitto ole!

    Kiusaatko minua?

    Äänestä

Vanhoillislestadiolaiset ovat vuosikymmenet rääkänneet ihmisiä hoitokokouksissaan, pakottavat vl-naiset synnyttämään oman henkensä uhalla (paitsi tietenkin vaikutusvaltaisten miesten puolisot), peittelevät pedofiliaa ja syyllistävät uhrin.

Sitäkö sinä kutsut kiusaamiseksi, kun ulkopuoliset, vaikutusvaltaiset tahot alkavat puuttua tähän henkiseen ja hengelliseen pahoinpitelyyn? Onko se kiusaamista, kun et enää saakaan uskonnonvapauden nimissä rääkätä ihmisiä kuten ennen?

Onhan sen kamalaa, kun yhteiskunta tuomitsee henkisen väkivallan, jota myös vl-opiksi sanotaan.

Äänestä
  • 9 7
    Täysin samaa mieltä!

    Yhteisön sisällä muutamat uskonnon varjolla hoitajiksi ryhtyneet ovat olleet/olivat itse "perkeleestä". He kiusasivat ja pilkkasivat ihmisiä ja heidän omiatutojaan. He olivat keksineet jonkin syyn oman kokemusmaailmansa perusteella. Syytä ei kerrottu puhuteltavalle, vaan Kristuksen kirkkolakia väkivallan apuvälineenä käyttäen puhuteltavan ympärille kerättiin aina vain isompi ja isompi joukko pilkkaamaan. Mykkäpuhuttelua jatkettiin ei se ymmärrä -peritaatteella - puhuteltavan ymmärrys kyseenalaistettiin. "Hoitajat" ajoivat menettelyllään omia etujaan. Valtava kateus on yksi tärkeimmistä "hoitajien" toimintaan johtaneista syistä. Minulla on yksi tosi hyvä esimerkki, mutta en nyt kirjoita sitä tähän - edelleen selvittämättä.

    Äänestä

Koen Vuokon toiminnan kiusaamisena ja olen sen takia masentunut.

Äänestä
  • Älä elä vain omien kokemustesi varassa. Pyydä Vuokolta, Orvokilta ja Leinikiltä lausunnot. Saatat pistyä.

    Äänestä

  • Voimaantunut" kirjoitti:

    Älä elä vain omien kokemustesi varassa. Pyydä Vuokolta, Orvokilta ja Leinikiltä lausunnot. Saatat pistyä.

    Koen Vuokon sanat ja toiminnan kiusaamisena ja olen sen takia masentunut.

    Äänestä

Miksi käytät noin rumaa (svetisististä) ilmaisua kuin '...n toimesta' ja kiusaat sillä muita?

Äänestä
  • Vuokko on vaikutus valtainen kiusaaja?

    Äänestä

Kuka sua eritoten kiusaa? Pitäs tietää!

Äänestä

Kesitas kirjoitti toukokuussa:

""Kaikesta näkee, että mielesi on saastainen.
Näet kaikessa vain seksuaalisuutta.
Sairastat ilmeisesti samaa addiktiota, kun valtaosa koko VL liikkeen isistä, jotka raiskaavat kesäisesti pukeutuneita ala- ikäisiä lapsiaan

Äänestä

Minunkin lähimmäinen erotettiin 70-luvulla, hän oli aina käyny suviksissa ja meni erottamisen jälkeenkin. Porukka oli vastassa sai kuulla, mitä sinä täällä teet? Oltiin niin hankalia kaikissa tekemisissä kuin vain voi olla, ei ihan käsiksi käyty. Toitotettiin aina ja kaikkialla suuntaa

Äänestä
  • Minunkin lähimmäistä kiusataan! mutta ei VL:ien toimesta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Loppuuko tämä joskus kirjoitti:

Minua on kiusattu vuosia. Lukemattomia kertoja oma ihmisyyteni on kyseenalaistettu, älyni on mitätöity ja uskoni osoitettu vääräksi. Mitään loppua kiusaamiselle ei näytä olevan. Päin vastoin - se saa vaan isompia kierroksia ja ympärilleni kertyy vaikutusvaltaisempia kiusaajia.

Minua ei ole kuitenkaan kiusattu Vanhoillislestadiolaisessa uskon yhteisössä vaan sen ulkopuolella ja ulkopuolisten toimesta. Tämä jatkuu edelleen - julkisuudessa, kirkon pappien toimesta tälläkin Suomi24 -palstalla - vaikka olen Evankelisluterilaisen kirkon jäsen ja tietysti maallikoiden toimesta.

Vastoin perustuslain lupausta minulla ei ole uskonnonvapautta, ainoastaan jatkuva pilkka ympärilläni. Näin vapaassa ja demokraattisessa Suomessa vuonna 2014. Eikö minulla ole ihmisarvoa kirkossa ja Suomessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu