Turvallisempaa nettiselailua
Pikaohjeet!
4251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo, joo!
Saat äänen kun olet niin kovin kohtelias
...mutta en tiedä meneekö se oikeaan osoitteeseen. Viimeaikaiset tutkimukset osoittavat, etä Suomessa on turvallista ja mukavaakin ja hyödyllistäkin äänestää. Henkinen vireys säilyy ja koiraa kävellyttäen tai lenkkeillen voi kuntokin säilyä. Ulkomailla voi olla toisin, esim. diktatuureissa.
Kun äänestys ei vie henkeä, on kyselty viekö se laulu äänen? Kunnon parantuessa äänikin voi parantua kuin "MIESKUORO HUUTAJILLA" ja onhan mediansanassakin sanottu, että Ville Valo vei valoa ja ääntä Amerikan BLACK-OUTista kärsiville.
Jos äänestää puoluetta, saa sattumanvarainen kasvokertoimen, hiusten pituuden, koulutuksen, sukupuolen etc mukainen vonkale koko äänen tilanteessa, mutta d'Hondt laskeekin puolueen äänestystilanne johtajalle kaikki äänet kokonaisina ja seuraava saa äänestäsi 1/2, 3. saa 1/3 ja jos listalla on 100 nimeä viimeinen saa 1/100 ääntä, vaikka olisit antanut lappuäänen vaikka 49. tai 51. sijoittuvalle.
Hihihii.. jos minua äänestätte niin hihi...tällainen tavallinen pojan pullero, niin 273 niin menee hammaslääkärille ja 237 niin yhelle kaverille, joka voi huomenna vaihtaa vaikka toiseen puolueeseen tai muuttaa toiselle apikkakunnalle, jolloin varamies tulee tilalle ja voi joutua, jos viittii, laskemaan uudelleen äänen meno tai tulo jyvityksen.