yksityinen kotihoito

millaisia kokemuksia teillä näistä "nousee kuin sieniä sateella" yksityisistä kotihoitofirmoista on ?
itse jo muutaman kokeilleena aika epätoivoinen ja rahan makuinen fiilis jäänyt.

pitääkö yrittää taas kunnalliselle puolelle?
ootteko kuulleet semmosesta paikasta kuin pohjois-karjalan kuntapalvelut oy. vie kaiken, muttei anna mitään? edes palkkaa.

osaako joku sanoa minne näistä väärinkäytöksistä niin asiakkaita kuin työntekijöitä kohtaan voisi ilmoittaa? kertokaa.
1139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

No minusta kunnallisella puolellakaan suuri osa hoitajista ei ole erityisen osaavia. Sitäpaitsi heidän aikansa on liian rajoitettu. Osa kyllä on erittäin hyviäkin, mutta on niissä suuria eroja. Milloinkohan muuten oppivat olemaan puuttumatta henk.koht.avustajan työnkuvaan. He kun eivät saisi juuri puuttua siihen. Jos sinulla on henk.koht.avustaja, ole varovainen, ja pidä puolesi. Teidän väliset asiat eivät kuulu niille! Sinä päätät, miten toimitaan. Olen itse kokenut avustaja, ja tunnen avustettavani paremmin kuin monet hoitajat, joten osaan lukea häntä hyvin. Tiedän, että hän tarvitsee muutakin seuraa, kuin pelkkää siivousta ja järjestelyä. Oikeastaan avustajan tehtävä onkin juuri olla tukena, ja auttaa jaksamaan enemmän kuin siivota. Sitäpaitsi kaikki toimet ovat iäkkäällä hitaita, en voi mitenkään ehtiä joka paikkaan, kuten he kuvittelevat. Olen mielestäni hyvä priorisoimaan, enkä todellakaan kaipaa heidän neuvojaan! Muutenkin kannattaa varoa, etteivät he määrää liikaa tekemisistäsi ja ostoksistasi. Ei kaikkea aina pysty ostamaan, mitä he haluaisivat. Täytyy olla aika varakas ihminen kyseessä, jos pystyy siihen. Edes tuota he eivät älyä, vaan määräävät vaan ostelemaan kaikenlaista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


supikoira kirjoitti:

millaisia kokemuksia teillä näistä "nousee kuin sieniä sateella" yksityisistä kotihoitofirmoista on ?
itse jo muutaman kokeilleena aika epätoivoinen ja rahan makuinen fiilis jäänyt.

pitääkö yrittää taas kunnalliselle puolelle?
ootteko kuulleet semmosesta paikasta kuin pohjois-karjalan kuntapalvelut oy. vie kaiken, muttei anna mitään? edes palkkaa.

osaako joku sanoa minne näistä väärinkäytöksistä niin asiakkaita kuin työntekijöitä kohtaan voisi ilmoittaa? kertokaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu