matkakassa

visa

Millaisella matkabudjetilla Egyptissä pärjää kaksi henkilöä viikon ajan? Paljonko muilla on ollut mukana käteistä? Tarkoituksena tehdä retkiä paikallisten toimistojen kautta ja tuoda reilut tuliaset.

4

1345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käynyt sielläkin

      Kaikkihan riippuu paljonko käyttää rahaa ostoksiin ja palveluihin. Jos ei paljoa niin 1/2 matkanhinnalla selviää. Jos tuhlailee niin menee sama summa mitä matka on maksanut.

      Itse pärjäsin viikon 400 eurolla Hurghadassa viimme keväänä. Luxorinmatka ja kaksi meriretkeä ja pienet matkamuisto-ostokset sisältyvät summaan. Aamupala kuului matkan hintaan, muutoin ruokaan meni alta 20 euroa päivä, kevyt lounas n.5€, iltaruoka 10 - 15 €. Loput kului olueeseen ja kahviin.

    • eina

      Vaikea sanoa rahan kulutusta. Ruokailut ulkona olivat ainakin Luxorissa kotimaata edullisempia, mutta juomat maksoivat ihan kunnolla. Tuliaisiin saa uppoamaan vaikka kuinka (muistathan tinkaamisen jalon taidon). Minä toin "isoja" tuliaisia neljälle ja "pieniä" parillekymmenelle... Minulla on ihan varmuuden vuoksi aina VisaElektron mukana. Silloin voin ostaa esimerkiksi tuliaisia sen mukaan, mitä haluan; ei tarvitse laskea joka pennosta. Mukaan otin 100 euroa/päivä ja siitä taisi jäädä 30-40 euroa. Olisin saanut menemään tuplasti, mutta paljon vähemmälläkin olisi voinut kituutella.

    • rahaa

      Meillä oli mukana viikon reissulla Hurghadassa 700e kahdelle hengelle ja takasin Suomeen tuotiin puolet. Me syötiin päivällä yleensä jotain hedelmiä tai muuta pientä koska meille kuului aamupala ja illalla sitten kunnolla. Kairossa käytiin yhden päivän retkellä (30e/hlö) ja tuliaisia tuotiin suht vähän.

      • visa

        Kiitos tiedoista! Eiköhän sitä osaa jo suunnitella jonkinlaisen budjetin viestienne perusteella! Kamat vain kassiin ja menoksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2721
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2541
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1134
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe