Miten pääsee Kroatiaan halvimmin?

Olisimme lähdössä ensi keväänä tyttöjen kanssa nauttimaan auringosta ja kulttuurista Kroatiaan mutta miten sinne pääsis kaikista edullisimmin?
Kiitos vastauksista etukäteen!
5523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Osta lentolippu Budapestiin. Hinta noin 220€....ja sitten sieltä bussilla tai junalla esim. Zagrebiin (

Äänestä

via Baltikan kautta lienee porukkamatka edullisemmasta päästä. Edestakaisin n. 6000 km eli diesel/bensat maksanee 300 €. Matka on raskas mutta sillä näkee monta mielenkiintoista kohdetta. Itse olen ajellut välin parissa päivässä. Vaihtoehtoinen reitti Puolasta Belgradin kautta Montenegroon jonne voi jäädä rantaelämästä nauttimaan tai rajan yli Kroatiaan. Sieltä rannikkoa seuraten Sloveniaan (Portoroz esim.) josta Venetsian kautta takaisin pohjoiseen tai suoraan Itävallan tai Unkarin kautta via Baltikalle. Aikaa kannattaa varata muutama viikko sillä paljon kiinnostavaa reiteiltä löytyy.

Äänestä

Ekaks Ryanairilla Lontooseen, sieltä samaisella yhtiöllä Triesteen, Pohjois-Italiaan. Triestestä on hyvät bussiyhteydet ainakin Opatijaan (taisi olla muuallekkin Kroatiaan). Hyvät bussit ja edullista. Muistaakseni alle 10 e. Matka kesti n. pari tuntia.

Äänestä
  • Toinen Ryanair vaihtoehto on lentää Frankfurt-Hahnin tai Lontoon kautta Klagenfurtiin (Itävalassa) ja mennä siitä junalla Zabrebiin.Zagrebista voi jatkaa esim. bussilla rannikolle aina Dubrovnikiin asti.
    Trieste on kuitenkin ehkä vielä parempi vaihtoehto. Sehän on aivan Italian ja Slovenian rajalla ja Slovenian rannikkokaistale ei ole kuin muutamia kilometrejä.
    Zagrebista voi jatkaa esim. bussilla rannikolle aina Dubrovnikiin asti.
    Ryanair lentää myös Venetsiaan, joka sekin on lähellä. Sinne on lennot sekä Hahnista että Lontoosta.

    Äänestä

Yksi mahdollisuus esimerkiksi Tampereelta Ryanairilla Lontoon(Stansted) kautta Italian Anconaan ja sieltä lautalla Zadariin tai Splitiin. www.jadrolinija.hr löytyy lauttayhteyksiä ja hintoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jessi kirjoitti:

Olisimme lähdössä ensi keväänä tyttöjen kanssa nauttimaan auringosta ja kulttuurista Kroatiaan mutta miten sinne pääsis kaikista edullisimmin?
Kiitos vastauksista etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu