Voisiko joku asiantuntija kertoa, kun manuaalista ei apua löytynyt, kuinka monta kuvaa sekunnissa(SP) digivideokamera tallentaa viedokuvauksessa?
Digivideon kuvamäärä sekunnissa
2
606
Vastaukset
- ööö
ellei suljinaika ole tosi pitkä (vain kallimmissa malleissa säädettävissä) niin 25-30 fps
- TV järjestelmä määrää
Digivideokamera kuvaa aina (SP & LP) normaalisti 50 puolikuvaa sekunnissa. Jokainen puolikuva sisältää 312,5 juovaa (kuvaruudun ulkopuolelle jäävät alueet mukaan lukien). Täydellinen kuva muodostuu kahdesta tällaisesta peräkkäisestä puolikuvasta, joiden juovat menevät limittäin muodostaen 625 juovaa. Eli kuvataajuus on tällä perusteella 25 täydellistä kuvaa sekunnissa.
Tavallisessa kotikäyttöön tarkoitetussa kamerassa ei kuvataajuutta voi muuttaa, erikoistapauksessa voi kuvata toki yksittäiskuvia sarjassa ikäänkuin jonkun tapahtuman nopeuttamiseksi.
Arvaan, että suljinnopeuden säätö hämää. Vaikka suljinnopeus olisi lyhyt, esim. 1/500 s, kuvataajuus on ja pysyy samana tv-järjestelmästä johtuen. Lyhyen suljinajan hyöty on lähinnä terävät pysäytyskuvat liikkuvasta kohteesta. Ja suljinaika ei näin voi olla pitempi, kuin yksittäinen puolikuva eli 1/50 s.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1023539
- 623197
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342694- 812479
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422134- 962096
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501742Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221720- 121706