Riittäkö 1.2 Digi-T uuteen Nissan Qashqaihin?

Jamppo

Vääntö numeroiden perusteella oli ok mutta mitenköhän on tehojen kanssa. Tuo sama kone on Dacia Dusterissa 125 hv ja Meganessa 130 hv toson silloin kaksoikytkin vaihteella.

Olisi kiva kuulla ko moottorilla ajavien mielipiteet asiasta!

Kiitos/Jamppo

14

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mopedi on

      Ei riitä.

      • Meille riittää

        kyllä vaimo on pitänyt, aivan riittävänä, itellä nelivetoinen 7 hengen ja pojalla 2 litran 5 hengen.


      • torvelos
        Meille riittää kirjoitti:

        kyllä vaimo on pitänyt, aivan riittävänä, itellä nelivetoinen 7 hengen ja pojalla 2 litran 5 hengen.

        Kumpikaan noista autoistasi ei ole 1.2 Digi t koneella joten mitä tarkoitat viestilläsi


      • riittää
        torvelos kirjoitti:

        Kumpikaan noista autoistasi ei ole 1.2 Digi t koneella joten mitä tarkoitat viestilläsi

        Luepas viesti vielä kerran ja kysy itseltäsi mikä Kaskai kirjoittajan vaimolla olikaan.


    • 1.2 TCe

      Duster-foorumilta http://www.rtf.fi/keskustelupalsta/viewforum.php?f=39 aiheesta on käyttäjien kokemuksia. Ilmeisesti tuo bensakone on varsin ok Dusterissa.

      Sitten asia erikseen on nykyisten uusien pienten bensiini-suorasuihkujen (merkistä riippumatta) rooli todellisina _saatepommeina_ tappavien pienhiukkasten suhteen.

      "Tutkimus: Pienet tehomoottorit saastepommeja"

      "Tutkimuksen mukaan pienten suorasuihkutusmyllyjen hiukkaspäästöt saattavat nousta pahimmillaan tuhatkertaisiksi verrattuna perinteisten bensiinimoottorien tekniikkaan."

      "Dieseliin verrattuna hiukkasia tupruaa kymmenkertainen määrä."

      - http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/tutkimus pienet tehomoottorit saastepommeja/201311576951

      "Selvitys: Trendikkäät bensamoottorit tupruttavat taivaalle hengenvaarallisia hiukkasia tuhatkertaisesti"

      - http://www.tuulilasi.fi/uutiset/selvitys-trendikkaat-bensamoottorit-tupruttavat-taivaalle-hengenvaarallisia-hiukkasia

      Sitten nuo uudet saastepommit ovat useinkin suuren asukastiheyden ruuhka-alueiden pikkuautojen keulilla.

      Arvioiden mukaan vuoteen 2020 mennessä jokainen uusi bensa-auto tulee hihnalta tuolla teknologialla.

      Autonvalmistajat ovat lobanneet EU:ssa itselleen aikaa jopa vuoteen 2017 saakka ilman pakkoa muutoksiin.

      Tänä aikana ne tuuppaavat tehtaan piiput punaisina noita _nykyajan kaikkein pahimpia saatepommeja_ maailmalle voimakkaan mainonnan saattamina.

      Saksalaisen tahon mukaan ko. moottorityyppiin hiukkasuodatin maksaisi vain 50 euroa ja on ko. bensakoneissa tehokkaampi kuin vastaava suodatin dieselmoottoreissa. Hullu (korruptoitunut) maailma.

    • sputnik

      Ei sen tehoilla ainakaan kuuhun lennetä, eli ollaan täällä maan pinnalla vaan.

    • halleluujaa

      On ne kieroperseitä saastuttavat kansan henkiltä, no kaikki on turhaa mikä aurinkon alla tapahtuu.

      • RittaaTai Ei

        Riittää joillekin, joillekin ei. Aiemmassa mallissa pienin bensakone oli 1,6l vapari. Sama kone on myös parempana vaihtoehtona aiemman mallin Notessa, joka onkin sillä koneella tosi pirteä ja letkeä ajettava (1,4 Note on ihan perseestä). Quassu sen sijaan ei tuolla koneella mitenkään ripeästi liikahda, mutta riitti silti useimmille Quassun ostajille. Tuo Nissanin Japseissa tehty 1,6 bensakone onkin yksi parhaista vapareista koko autoilun historiassa.


    • vitun3+9

      Kestääkö kassuissa pyörän ripustukset, kun on noin isot kumit laitettu alle? Ja pyörän laakerit myös?

      • hyvältä näyttää

        Katso vaikka tätä palstaa. Ei ole turhan montaa ketjua, jossa kyseltäisiin apua ripustusten onglemiin, vaikka niitä on myyty täyttä päätä vuosikaudet ja kadulla puolet vastaantulijoista QQ:ta.


    • riittää!

      Jes, aina matkanopeus motarilla 150 km/h lasissa Qashqaillani, just tuo 1,2 dig-T eli kulkee kepeesti!

    • jasseljof

      Riittää, mutta vaihteita saa käyttää...kolmostakin saa heittää kutoselta ohituksiin. Kutosella ei tapahdu mitään kun painaa kaasun 80kmh. Edellinen oli octavia 1.4 tsi 140hv ja 250Nm..vaihteita ei tarvinnu roplata koko aikaa...vääntöä oli erilailla, mutta kiva kone Nissanissakin. Mukavampi kone kuin ajamani 1.5dci...tuo uusi 1.6 turbo lienee paras mutta etuvedon hinta menee varusteilla 33.000€ luokkaan

      • nisukki

        Mutta riittääkö kun laittaa kärryn perään ja sinne kuormaa muutaman sata kiloo. Epäilen että joutuu ajamaan jatkuvasti kolmosella ja nelosella.

        Nykyinen kone 1.6 riittää kohtalaisesti peräkärryn vetoon mutta kepittämään joutuu sitäkin vastamäkiin. Tasamaalla menee vitosella ja pintakaasulla.


    • pasisi

      aiemmin.1.6 b, nyt uusi 1,2. sanoisin, että tämä uusi on pirteämpi kuin se vanha. toki turbokone vaatii kierroksia enemmän, mutta liikahtaa hyvin kun polkee vaan. Riittää normaaliin ajoon ihan hyvin. ohitukset vaativat tietysti kepitystä, samoin kyllä isommatkin koneet. kaikkiaan positiivinen kokemus. ei tämmöiseen autoon kannata edes vetokoukkua asentaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8823
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8685
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      7493
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6203
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5268
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4305
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4180
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4093
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3889
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      75
      3774
    Aihe