Haluan muuttua!!! Voinko ruveta käyttäytymään jotenkin toisin tai jotain? Kaikki oireet täsmää jne. Lueskelin netistä noita oireita tässä pari viikkoa...
Luulen olevani pahanlaatuinen narsisti JA
wzexctygvhubnpopåpm
6364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikä sinua tuossa huolestuttaa? Ja miksi haluat muuttua? Mitkä oireet tunnet kaikkein voimakkaimpina?
Narsistin kuoleman synnit:
PAHAN PUHUMINEN
Pahansuopaa, loukkaavaa ja ilkeämielistä puhetta. Pyhissä kirjoituksissa sellainen puhe kohdistuu usein henkilöön nimenomaisena tarkoituksena aiheuttaa tuskaa.
JUORUILU
Jotakuta ihmistä koskevien tietojen levittämistä ilman hänen lupaansa.
VALEHTELU
Minkä tahansa epätotuuden esittämistä petollisessa tarkoituksessa.
jne.
Otatko huomioon muiden ihmisten tunteet ja toiveet ja onko niillä sinulle merkitystä?
Myönnätkö olleesi väärässä?
Tunnetko huonoa omaatuntoa, tehtyäsi jotain väärin, loukattuasi toista tai pahoitettuasi jonkun mielen?
Pyydätkö anteeksi?
Kadutko vilpittömästi?
Yritätkö korjata negatiivisia tapojasi, jotka loukkaavat läheisiäsi?
Pyritkö kasvamaan, kypsymään ja kehittymään ihmisenä ja aikuisena?
Pystytkö asettumaan toisen asemaan?
Tunnetko myötätuntoa?
Näetkö, kuinka teoillasi on seuraukset?
Hyväksytkö tekojesi seuraukset?
Otatko vastuun teoistasi?
Puhutko positiivisista tunteistasi?
Onko sinulla positiivisia tunteita muita kohtaan?
Osoitatko positiivisia tunteita?
Ovatko muut ihmiset kanssasi samanarvoisia?
Kunnioitatko ja arvostatko läheisiäsi?
Osoitatko läheisillesi arvostusta?
Pystytkö sitoutumaan parisuhteeseen?
Arvostatko toisten erityisyyttä ja autonomiaa?
Oletko usein kiitollinen?
Oletko hyvä ja rakastava kumppani?
Onko kanssasi hyvä ja turvallinen olla?
Ei mitään merkitystä, ellen hyödy siitä jotenkin itsekin.
Myönnän jos hyödyn siitä jotenkin/on pakko.
Vaikea ajatella, että tekisin itse mitään pahaa toisille. Sitten kun järjellä miettii joitain juttuja, on mahdollista. Vaikea kylläkään ottaa yhtään mitään vastutuuta omista teoistani, sisimmissäni uskon kaiken olevan jonkun muun syy. Olen ainakin kerran elämässäni tuntenut oikeasti huonoa omaatuntoa kylläkin.
Pyydän joskus, jos pääsen niin helpommalla.
Hmm. Saatan katua. Varsinkin jos itse kärsin teostani.
Yritän korjata, koska pääsisin itsekin helpommalla.
Pyrin kehittymään ihmisenä, tajusin vasta etten ehkä olekaan niin hyvä ihminen kuin olen luullut. Tai sitten mut on aivopesty luulemaan niin.
En ole varma miltä oikea myötätunto tuntuu.
Näen tekojeni seuraukset, mutta vasta jälkeenpäin. En hyväksy seurauksia, useimmiten ajattelen että minua kohdeltiin väärin. En oikein tajua miten otanko vastuun teoistani. Tuskin.
No vaikea on puhua positiivisista tunteista. Joskus jos innostun jostain asiasta, kerron kyllä sen kaikille :) Hankalaa on esim muiden ihmisten kehuminen yms. Tai jos pidän jostain ihmisestä, sen kertominen tuntuu kammottavalta.
On kai joskus, ainakin hetkellisesti innostun helposti uusista ihmisistä.
No tavallaan ovat. Olen kuitenkin paljon vahvempi ihminen kuin moni muu jne.
En arvosta. Ehhh... kai mä osotan...
En oikeastaan pysty sitoutumaan mihinkään.
Yritän ainakin esittää kiitollista.
Toivon olevani. Järjellä ajateltuna en ehkä ole, mutta silti minusta tuntuu että olen aivan erityinen, ja harvoin löytyy tälläistä ihmistä kuin itse olen.
Kaikkea muuta :D Yritin nyt vastata mahdollisimman rehellisesti. Oli aika hankalaa.
Nimim. "Itsetutkiskeluun" tykkää puhua yksikseen ja päteä. Narsismia?
Minun mielestäni onnistuit hyvin kartoittamaan lähtökohtiasi. Kuten huomasit, rehellisyys itseäsi kohtaan ja sitten myöhemmin, kun olet edistynyt, rehellisyys muita kohtaan on tärkeintä tässä ihmisenä kasvamisen prosessissa. Muutenhan et voi koskaan tietää, missä olet menossa ja miten voit edetä parempaan suuntaan. Polku ei ole helppo eikä aina kovin mukava, koska joudut sen kuluessa poistumaan niin monesti omalta mukavuusalueeltasi. Projekti on elinikäinen. Ei vain sinulla ja kaltaisillasi, vaan jokaisella, joka tahtoo kehittyä ihmisenä. Toisaalta se on ehdottomasti sen arvoinen ja palkitsee jatkuvasti kokijaansa, itsetuntemuksella, kasvavalla ymmärryksellä, onnistumisen tunteilla ja lisääntyvänä tyytyväisyytenä ja onnellisuutena, mutta saadakseen jotain positiivista täytyy aina luopua jostain negatiivisesta. Se on äärettömän vaikeaa ja välillä tuskallista. Polkua kuljetaan askel kerrallaan, analyyttisesti, ratkaisukeskeisesti ja tunteella. Se on sinulle henkilökohtainen ja sinun itsesi näköinen. Se vaatii sinulta kärsivällisyyttä, rehellisyyttä, sitoutumista omaan edistymiseesi ja häpeän sijasta lempeyttä ja kärsivällisyyttä itseäsi kohtaan. Jokainen kipukohta sinussa on mahdollisuus tehdä suuria oivalluksia. Jokainen oivallus on mahdollisuus parantaa vanhoja psyykesi haavoja ja niiden aiheuttamia seurauksia. Tämä polku on sinussa ja olet sen jo aloittanut. Älä pelkää etsiä apua. Päätä ettet pelkää prosessia. Voit jäljentää itsellesi tuon tsekkauslistan jos tahdot. Pidä vaikka päiväkirjaa. Määrittele itsellesi konkreettiset tavoitteesi, koskien tätä prosessia. Kirjoita myös niitä asioita, joihin et ole elämässäsi / itsessäsi tyytyväinen ja joihin toivoisit kehitystä / parannusta. Tämähän on sinun prosessisi. Päivitä listaasi. Kirjoita edetessäsi ylös huomioitasi ja sitä tietoa, jonka saat itsestäsi. Muista kirjata ylös myös onnistumisesi. Muista nimetä tunteitasi mahdollisimman tarkasti. Tieto on vain sinulle, koska tämä on sinun prosessisi. Jos tahdot, voit toki jakaa niitä asioita, joihin olet valmis, edetessäsi tielläsi. Vaikka homma tuntuu välillä raskaalta, muista, että pyrkimys on aina kohti positiivista näkökulmaa ja parasta mahdollista tapaa toimia eri tilanteissa. Sokerina pohjalla: Ihmisenä kasvaminen ja kehittyminen antaa tarkoituksen elämällesi ja se tarkoitus on suurempi, kuin sinä itse. Koko maailma, muut ihmiset ja me itse ovat meidän opettajiamme tässä prosessissa. Tervetuloa ja Hyvää matkaa.